Benzokinona dayalı elektrokimyasal ve kolorimetrik escherichia coli tespit sistemlerinin geliştirilmesi
Development of electrochemical and colorimetric escherichia coli detection systems based on benzoquinone
- Tez No: 925007
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde hızla gelişen küresel toplumda patojenik biyogüvenlik endişeleri giderek artmakta ve bu sebeple patojenlerin analizini sağlayabilecek hızlı test sistemlerine gereksinim duyulmaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda, ilgili tez çalışmasında Escherichia coli bakterisinin benzokinon temelli kolorimetrik ve elektrokimyasal tespit sistemlerinin tasarlanması hedeflenmiştir. Bu yaklaşımla, benzokinon adı verilen redoks ajanı, Escherichia coli 'yi diğer bakterilerden ayırt etmek için iyi bir avantaja sahiptir.Kolorimetrik sistem için renk analizi metodu kullanılmıştır. Ayrıca antikor temelli elektrokimyasal biyosensör sistemi geliştirilmiştir.Biyosensör sistemi için lineer çalışma aralığı 1,0×10¹ ile 1,0.×10 kob/mL olarak, dedeksiyon limiti (LOD) ise 0,57 kob/mL olarak belirlenmiştir. Geliştirilen biyosensörün seçimliliğinin belirlenmesi için Fosfat Tamponlu Salin , Muller Hinton Broth besiyeri, otoklavlanmış (ölü) Escherichia coli ve Staphylococcus aureus gibi girişimci moleküllerle testler gerçekleştirilmiştir. Benzokinon ile biyosensör sisteminin seçiciliğini belirlemek için testler gerçekleştirildi. Elektrokimyasal biyosensör sisteminde benzokinonun aktif yüzey alanına katkısı belirlenmiştir. Bu testler ile benzokinonun sistem üzerindeki başarılı etkisi kanıtlanmıştır. Bu çalışma, Escherichia coli ve diğer patojenlerin tespiti için pratik, yenilikçi ve uygun maliyetli bir yöntem sunmakta olup, farklı formatlara kolayca uyarlanabilir bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly developing global society, pathogenic biosecurity concerns are increasing and therefore rapid test systems that can provide analysis of pathogens are needed. In line with this need, the relevant thesis study aimed to design benzoquinone-based colorimetric and electrochemical detection systems for Escherichia coli bacteria. With this approach, the redox agent called benzoquinone has a good advantage to distinguish Escherichia coli from other bacteria. Color analysis method was used for the colorimetric system. In addition, antibody-based electrochemical biosensor system was developed. The linear working range for the biosensor system was determined as 1.0×10¹ to 1.0.×10 cfu/mL, and the limit of detection (LOD) was determined as 0.57 cfu/mL. In order to determine the selectivity of the developed biosensor, tests were carried out with interfering molecules such as Phosphate Buffered Saline, Muller Hinton Broth medium, autoclaved (dead) Escherichia coli and Staphylococcus aureus. Tests were carried out to determine the selectivity of the biosensor system with benzoquinone. The contribution of benzoquinone to the active surface area in the electrochemical biosensor system was determined. With these tests, the successful effect of benzoquinone on the system was proven. This study presents a practical, innovative and cost-effective method for the detection of Escherichia coli and other pathogens, and has the potential to be easily adapted to different formats.