Rahim içi araç ve kondom kullanımının kadınlarınanksiyete ve cinsel yaşam kalitesine etkisi
Intruterine device and condom use by womeneffect on anxiety and sexual quality of life
- Tez No: 925008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, rahim içi araç ve kondomun anksiyeteye ve cinsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir hastanenin Üreme Sağlığı polikliniğine başvuran toplam 337 kadın (220 ilk kez RİA kullanan ve eşi kondom kullanan 117 kadın) ile Aralık 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında tamamlandı. Araştırma verileri, kadınlara işlem yapılmadan önce;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K)”ve“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)”uygulandı. RİA takılan kadınlara bir ay sonra kontrole geldiğinde, eşi kondom kullanacak kadınlara da bir ay sonra tekrar kondom almaya geldiğinde; yöntem kullanımı memnuniyeti ve hangi olumsuzlukları yaşadıklarını içeren 2 soruluk anket,“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K)”ve“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)”tekrar uygulanarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational design to examine the effects of intrauterine device (IUD) and condom use on anxiety and quality of sexual life. It was completed between December 2023 and May 2024 with a total of 337 women (220 first-time IUD users and 117 whose husbands used condoms) who applied to the Reproductive Health outpatient clinic of a hospital affiliated with the Turkish Ministry of Health. Before any intervention, data were collected using the“Introductory Information Form,”“Female Sexual Quality of Life Scale (FSQLS-F),”and“Beck Anxiety Scale (BAS).”For women who returned for a one-month follow-up after IUD insertion and for those who returned to obtain additional condoms, data were collected again through the re-administration of the FSQLS-F, BAS, and a 2-question survey assessing satisfaction with the method and any negative experiences. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program.