Beden eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin liderlik yönelimleri ve benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi (Gümüşhane örneği)
Examination of the leadership originations and self-respects of physical education and sports school students (Gümüşhane example)
- Tez No: 925006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma; Spor bilimleri alanında öğrenimlerini sürdüren lisans öğrencilerin liderlik yönelimleri ve benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Gümüşhane Üniversitesi 2023-2024 bahar dönemi, örgün eğitime devam eden, 302'si kadın, 498'i erkek öğrenci olmak üzere, toplam 852 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; evren gurubundan tesadüfi yöntemle seçilmiş, 163'u kadın, 279'u erkek öğrenci olmak üzere toplam, 442 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemlerinden olan anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 2024 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi, person momentler çarpımı korelasyon analizi (spearman testi) kullanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında p0.05) görülmektedir. Benlik saygısı ile cinsiyet, spor yapılan gün sayısı, kendilerini söz sahibi ve konuşkan görenler, hazır metin olmadan konuşabilme değişkenleri arasında ilişki olduğu (p0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study; It was conducted to examine the leadership orientations and self-esteem levels of undergraduate students studying in the field of sports sciences. Relational scanning model was used. The universe of the research; Gümüşhane University 2023-2024 spring semester consists of a total of 852 students, 302 of whom are female and 498 of whom are male, who continue formal education. The sample of the research is; It consists of a total of 442 students, 163 of whom are female and 279 of whom are male, randomly selected from the universe group. The survey method, one of the quantitative research methods, was used as the data collection tool in the research. SPSS 2024 program was used to analyze the data. In the analysis of the data; Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, person product moment correlation analysis (spearman test) were used. A significance level of p0.05). There was a relationship between self-esteem and variables such as gender, number of days doing sports, people who see themselves as vocal and talkative, and being able to speak without a ready-made text (p0.05).