Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-49 yaş arası kadınların aile planlamasına yönelik tutumları
Attitudes towards family planning of women aged between 18-49 applying to the Family Medicine Clinic of Ankara University Faculty of Medicine Hospital
- Tez No: 957307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı polikliniklere başvuran 18-49 yaş arası kadınların aile planlamasına yönelik tutumlarını ve davranışlarını ve bunları etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, Mayıs–Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya, basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen; 18–49 yaş aralığında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, bilişsel engeli bulunmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 263 kadın dahil edilmiştir. Veriler, katılımcıların sosyodemografik, obstetrik ve aile planlaması özelliklerine ilişkin soruları içeren anket formu ile Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ) aracılığıyla, yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. APTÖ, bireylerin aile planlamasına yönelik tutumlarını değerlendiren; yüksek puanların olumlu tutumu yansıttığı, geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bir ölçektir. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,90 olup, kesim noktası 119 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the attitudes and behaviors related to family planning among women aged 18 to 49 who presented to the outpatient clinics affiliated with the Department of Family Medicine at Ankara University Faculty of Medicine Hospital, as well as the factors influencing these aspects. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between May and June 2025. The study included 263 women aged 18 to 49, who were citizens of the Republic of Turkey, had no cognitive impairments, and voluntarily agreed to participate. Participants were selected using a simple random sampling method. Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire that included items on sociodemographic, obstetric, and family planning characteristics, along with the Family Planning Attitude Scale (FPAS). The FPAS is a validated and reliable scale used to assess individuals' attitudes toward family planning, with higher scores indicating a more positive attitude. The Cronbach's alpha coefficient of the scale was 0.90, and the cut-off point was determined to be 119. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics version 31.0, and a p-value of