Akıcı okuma stratejileriyle desteklenen süreçsel anlama modeli'nin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma akıcılığı, anlama, okuma motivasyonu ve tutum gelişimine etkisi
The effect of processual comprehension model supported by fluent reading strategies on the development of reading fluency, comprehension, reading motivation and attitude of primary school 4th grade students
- Tez No: 925014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BALANTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmada, akıcı okuma stratejileriyle desteklenen süreçsel anlama modeline dayalı olarak hazırlanan anlama etkinliklerinin 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerinde okuma akıcılığı, anlama, okuma motivasyonu ve tutum gelişimine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Eylem araştırması deseni ile yürütülen araştırma ön test ve hazırlık uygulamaları hariç 20 hafta sürmüştür. Türkçe ders kitabında yer alan beş temaya ait metinler her hafta bir tane olmak üzere süreçsel anlama modeline yönelik olarak hazırlanan etkinlikler doğrultusunda işlenmiştir. Araştırma grubu Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir devlet ilkokulunun 4. sınıfında öğrenim gören 30 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin okuduklarını anlama düzeyi Yanlış Analiz Envanteri, okuma akıcılığı prozodik okuma ölçeği, okuma motivasyonları okuma motivasyonu ölçeği, okuma tutumları okumaya yönelik tutum ölçeği ile belirlenmiştir. Araştırmanın genel amacı ve ana problemi çerçevesinde toplanan verilerin istatistiksel çözümleri için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde, aritmetik ortalama, frekans, standart sapma, ilişkili örneklemler t testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve normallik analizleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise, betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin ön test ve son test verileri incelendiğinde araştırmaya katılan öğrencilerin büyük çoğunluğunun genel okuma düzeylerinde; prozodik okuma, okuma motivasyonu ve okuma tutumu puanlarında artış olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, akıcı okuma stratejileriyle desteklenen süreçsel anlama modelinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma akıcılığı, anlama, okuma motivasyonu ve tutum gelişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the effects of comprehension activities prepared based on the processual comprehension model supported by fluent reading strategies on the development of reading fluency, comprehension, reading motivation and attitude of the 4th grade students in different text types. The research, conducted with an action research design, lasted 20 weeks, excluding pre-test and preparation practices. The texts belonging to five themes in the Turkish course book were processed, one each week, in line with the activities prepared for the processual comprehension model. The research group consists of 30 students studying in the 4th grade of a public primary school in Yıldırım district of Bursa. Students' reading comprehension level was determined by the Mistake Analysis Inventory, reading fluency was determined by the prosodic reading scale, reading motivations were determined by the reading motivation scale, and reading attitudes were determined by the reading attitude scale. SPSS 25.0 package program was used for statistical analysis of the data collected within the framework of the general purpose and main problem of the research. In the analysis of the quantitative data, arithmetic means, frequencies, standard deviations, related samples t-test, Wilcoxon Signed Rank Test and normality analysis were used. In the analysis of the qualitative data, descriptive analysis technique was capitalized on. When the pre-test and post-test data of the students were examined, it was determined that the majority of the students participating in the research had an increase in their general reading levels; prosodic reading, reading motivation and reading attitude scores. As a result of the research, it was seen that the processual comprehension model supported by fluent reading strategies positively affected on the development of reading fluency, comprehension, reading motivation and attitude of 4th grade primary school students.