Gıda tedarik zinciri yönetiminde sürdürülebilirlik odaklı değer akış haritalama yaklaşımı ve iyileştirme önerileri
Sustainability-oriented value stream mapping approach andimprovement suggestions in food supply chain management
  1. Tez No: 925013
  2. Yazar: BÜŞRA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YONTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tedarik zinciri yönetiminde malzeme akışı ve bilgi akışını yönetmek, süreçlerin verimliliği ve etkinliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple işletmeler, süreçleri bütünsel bir şekilde analiz etmek amacıyla yalın üretim tekniklerinden biri olan değer akış haritalama yöntemini kullanmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, gıda tedarik zincirinde sürdürülebilirlik odaklı bir değer akış haritalama yaklaşımı geliştirmek ve bu yaklaşımı uygulayarak israfları azaltmaya yönelik iyileştirme önerileri sunmaktır. Tez kapsamında, literatür araştırmaları ve uzman görüşlerinin incelenmesiyle sürece başlanmıştır. Tedarik zinciri yönetimi ile doğrudan ilişkisi olan değer akış haritalama kavramına odaklanan makaleler taranmış ve analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, gıda tedarik zinciri ve sürdürülebilirlik konuları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen teorik bilgiler doğrultusunda bir gıda işletmesinde uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamada, ilk olarak gözlemi yapılacak ürün ve ürün ailesi belirlenmiş, ardından mevcut durum haritalaması hazırlanarak işletmenin gerçek durumu tüm boyutlarıyla ortaya konulmuştur. Bu analizler sonucunda gelecekteki durum haritası oluşturulmuş ve değer akış planı hazırlanarak uygulamaya geçilmiştir. Sürdürülebilir odaklı değer akış haritalama yaklaşımı, işletmelere rekabet avantajı sağlamakta ve süreçlerin etkin bir şekilde yönetilmesine olanak tanımaktadır. Sürekli akış bulunan gıda işletmelerinde değer akış haritalama yapılırken dikkat edilmesi gereken parametreler belirlenmiş ve bu parametrelerin mevcut ve gelecek durum haritalamalarını doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Çalışmada, gelecek durum haritalama ile tespit edilen israflara yönelik kısa, orta ve uzun vadeli iyileştirme önerileri sunulmuştur. Kısa vadeli iyileştirme önerileri, hızlı uygulanabilir çözümler olarak hayata geçirilmiştir. Orta vadeli planlama, süreçlerin düzenli takibi ve sürdürülebilirlik hedeflerinin gerçekleştirilmesini içermektedir. Uzun vadeli planlama ise doğrudan yatırım gerektiren stratejik adımları kapsamaktadır. Bu üç aşamalı iyileştirme planı, parçadan bütüne doğru bir ilerleme sağlamaktadır. Kısa vadede elde edilen sonuçlar, hem orta hem de uzun vadeli planları doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir. Bu sebeple, çalışma bütünsel bir bakış açısıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Managing material and information flows in supply chain management is critical for the efficiency and effectiveness of processes. Therefore, businesses use value stream mapping, a lean manufacturing technique, to analyze processes holistically. The primary aim of this thesis is to develop a sustainability-focused value stream mapping approach for the food supply chain and propose improvement suggestions to reduce waste through its application. The study began with a review of literature and expert opinions. Articles focusing on value stream mapping, directly related to supply chain management, were examined and analyzed. Additionally, the topics of food supply chain and sustainability were explored in detail. Based on the theoretical insights obtained, an application was conducted in a food company. Initially, the product and product family to be observed were identified, and a current state map was prepared to fully depict the company's actual situation. Following these analyses, a future state map was created, and a value stream plan was developed and implemented. The sustainability-focused value stream mapping approach provides businesses with a competitive advantage and enables effective process management. Parameters critical for value stream mapping in food companies with continuous flow were identified, and these parameters were found to have a direct impact on both current and future state maps. The study offers short-, medium-, and long-term improvement suggestions for wastes identified in the future state mapping. Short-term suggestions were implemented as quick-to-apply solutions. Medium-term planning involved regular monitoring of processes and achieving sustainability goals. Long-term planning encompassed strategic steps requiring direct investment. This three-phase improvement plan ensures progress from part to whole. The outcomes achieved in the short term directly and indirectly influence both medium- and long-term plans. Therefore, the study was approached with a holistic perspective.