The mediator role of organizational identification in the effect of work engagement on work effort
İş katılımının iş çabası üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü
  1. Tez No: 925041
  2. Yazar: KAMİL TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, işe bağlılığın iş çabası üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracı rolünü incelemektedir. Çalışanların örgütleriyle kurdukları duygusal bağın, üretkenlik ve işyeri motivasyonu için çok önemli olan çabalarını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, işe bağlılığın dinçlik (H1a), özümseme (H1b) ve adanmışlık (H1c) yoluyla iş çabasını (H1) artırdığını öne sürmektedir. Ayrıca, işe bağlılığın dinçlik (H2a), özümseme (H2b) ve adanmışlık (H2c) yoluyla örgütsel özdeşleşmeyi (H2) teşvik ettiğini göstermektedir. Ek olarak, örgütsel özdeşleşmenin iş çabasını etkilemesi (H3) ve bağlılık-çaba ilişkisine aracılık etmesi (H4) beklenmektedir. Nicel bir yaklaşım kullanılmış ve İstanbul Teknopark'taki 350'den fazla çalışandan yapılandırılmış anketler yoluyla veri toplanmıştır. İstatistiksel analizler tanımlayıcı istatistikleri, faktör analizini, regresyon analizini ve PROCESS makrosunu (Hayes) kullanan aracılık testlerini içermektedir. Sonuçlar, işe bağlılığın iş çabasını ve örgütsel özdeşleşmeyi önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, örgütsel özdeşleşme iş çabasını olumlu yönde etkilemekte ve işe bağlılık ile iş çabası arasındaki ilişkiye kısmen aracılık etmektedir. Bu sonuçlar, çalışan performansını artırmak için bağlılığı ve özdeşleşmeyi teşvik etme ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediator role of organizational identification in the effect of work engagement on work effort. It seeks to understand how an employee's emotional bond with their organization affects their effort, which is crucial for productivity and workplace motivation. The research proposes that work engagement enhances work effort (H1) via vigor (H1a), absorption (H1b), and dedication (H1c). It further indicates that work engagement fosters organizational identification (H2) through vigor (H2a), absorption (H2b), and dedication (H2c). Additionally, organizational identification is anticipated to influence work effort (H3) and mediate the engagement-effort relationship (H4). A cross-sectional quantitative approach was employed, gathering data from over 350 employees at Istanbul Technopark through structured surveys. The statistical analyses included descriptive statistics, factor analysis, regression analysis, and mediation tests utilizing the PROCESS macro (Hayes). The results reveal that work engagement significantly influences work effort and organizational identification. Furthermore, organizational identification positively affects work effort and partially mediates the relationship between work engagement and work effort. These results highlight the need to promote engagement and identification to improve employee performance.