7-9 yaş aralığında özgül öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların dil ve okuma becerilerinin karşılaştırılması ve incelenmesi
Comparison of the language and reading skills of children diagnosed with specific learning disabilities and attention deficit peractivity disorder and typically developing children aged 7-9 years
  1. Tez No: 925051
  2. Yazar: BERCE ALBAYRAK KAYALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) ile dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) sıklıkla birbirine eşlik ettiği ve birbirini etkilediği görülmektedir. Her iki tanı grubundaki çocuklar okuma becerileri ve dil becerilerinde yönünden problemler yaşamaktadır. Çalışmanın amacı, ÖÖG ve DEHB olan 7-9 yaş arası çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların dil ve okuma becerilerinin karşılaştırmasıdır. Araştırmaya tipik gelişim gösteren (TGG) 18, ÖÖG tanılı 18, DEHB tanılı 18 toplamda 54 (27 kız, 27 erkek) katılımcı katılmıştır. Araştırma bulguları tipik gelişim gösteren akranlarına oranla ÖÖG tanısına sahip ve DEHB tanısı eşlik eden çocukların TODİL sözel dil becerileri, TODİL bileşke performansları ve SOBAT okuma performansları incelendiğinde anlamlı derecede düşük performans gösterdiğini ortaya koymuştur. ÖÖG tanısına sahip çocukların sesli okuma becerisi ve okuduğunu anlama testi (SOBAT) performansları (okuma hızı, doğru okuma, akıcı okuma, okuduğunu anlama) anlamlı olarak ÖÖG'ne DEHB tanısı eşlik eden çocuklardan daha yüksek düzeydedir. ÖÖG tanısına sahip çocukların bazı TODİL bileşke performansları anlamlı olarak ÖÖG'ne DEHB tanısı eşlik eden çocuklardan daha yüksek olduğu tespit edilirken, diğer karşılaştırma grupları arasındaki anlamlı bir fark bulunmamaktadır. İlgili değişkenler (TODİL ve SOBAT) cinsiyet faktörüne göre incelendiğinde ise gruplar (kız-erkek) arasındaki farklılıkların anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca TODİL değişkenleri ile SOBAT değişkenleri arasında pozitif yönlü orta ve kuvvetli ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ÖÖG, DEHB tanısına sahip bireylerde alan yazında çoğunlukla akademik beceriler ve öğrenme ile ilgili sınırlılıklara yer verilse de yapılan SOBAT ve TODİL testlerinin sonuçları doğrultusunda; dil becerileri ile ilgili de sınırlılık ve gerilik gözlemlenmiştir. Bu bakımdan müdahale programında Dil ve Konuşma Terapistinin yer alması önerilmektedir. Araştırma bulguları ayrıca birbirine sıklıkla eşlik eden ÖÖG ve DEHB tanılarında sınırlılıkların okuma ve dil yönünden farklılaşmasından dolayı müdahale programlarının her iki tanının birlikte görüldüğü ve tek başına görüldüğü gruplarda ihtiyaca yönelik düzenlenmesi gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the language and reading skills of children aged 7-9 with Specific Learning Disability (SLD), Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), and Typically Developing (TD) children. The study included 54 participants (27 girls, 27 boys): 18 with TD, 18 with SLD, and 18 with ADHD. Findings indicate that children with SLD have lower language and reading skills compared to their TD peers. Their performances in TODIL oral language, TODIL composite, and SOBAT reading tests were significantly lower. Moreover, children diagnosed only with SLD outperformed those with both SLD and ADHD in the SOBAT oral reading and reading comprehension tests. Similarly, some TODIL composite performances of the SLD group were significantly higher than those of the SLD+ADHD group, while no significant differences were found in other comparisons. When gender differences were analyzed in TODIL and SOBAT variables, no significant differences were observed between boys and girls. However, positive, moderate, and strong relationships were found between TODIL and SOBAT variables. While existing literature primarily highlights academic and learning difficulties in children with SLD and ADHD, this study also identifies significant language skill deficits. These findings emphasize the need for Speech and Language Therapists in intervention programs. Additionally, since SLD and ADHD impact reading and language differently, tailored intervention programs should be designed for groups where these diagnoses appear together and separately.