21st Century skills: Professional development programme for in-service English teachers
21. Yüzyıl becerileri: İngilizce öğretmenleri için mesleki gelişim programı
  1. Tez No: 925052
  2. Yazar: ŞEYDA SAVRAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin sınıf ortamlarında 21. yüzyıl öğrenme ve yenilik becerilerine ilişkin algılarını ve uygulamalarını incelemektedir. Açıklayıcı sıralı karma yöntem tasarımı kullanılarak, kapsamlı veri toplamak amacıyla hem nitel hem de nicel yöntemler uygulanmıştır. Kolayda örnekleme yoluyla toplam 100 gönüllü öğretmen bir ankete katılmış, 15 öğretmen ise 21. yüzyıl becerilerinin İngilizce dil sınıflarına entegre edilmesine dayalı bir Mesleki Gelişim Programına katılmıştır. Bu katılımcılar daha sonra 21. yüzyıl becerilerini içeren ders planları oluşturmuş ve öğretim deneyimlerine dayalı yansıtma raporları hazırlamıştır. Bulgular, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerinin İngilizce öğretimindeki öneminin farkında olduğunu, ancak bu becerileri etkili bir şekilde uygulayabilmek için okul yöneticilerinden ve hükümet organlarından ek desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştur. Çalışma, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini anlamalarını ve uygulamalarını geliştirmek için mesleki gelişime olan ihtiyacı vurgulamakta ve perspektiflerini genişletmenin ve pratik bilgilerini artırmanın önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines in-service English Language Teachers' perceptions and practices regarding 21st-century learning and innovation skills in classroom settings. Utilizing an explanatory sequential mixed-method design along with both qualitative and quantitative methods were employed to gather comprehensive data. A total of 100 volunteer teachers participated in a questionnaire through convenience sampling, while 15 teachers were interviewed, and they attended in a Professional Development Program based on incorporating 21st Century Skills into English Language Classroom process. These participants subsequently created lesson plans integrating 21st-century skills and prepared reflection reports based on their teaching experiences. The findings revealed that while teachers know the importance of 21st-century skills in English language teaching, they require additional support from school administrators and governmental bodies to effectively apply these skills. The study underscores the need for professional development to enhance teachers' understanding and application of 21st-century skills, emphasizing the importance of broadening their perspectives and practical knowledge.