The importance of Norwegian natural gas in European Union energy security after the Russia-Ukraine War
Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan sonra Avrupa Birliği enerji güvenliğinde Norveç doğal gazının önemi
  1. Tez No: 925053
  2. Yazar: AYŞEGÜL DELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KANAN ASLANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Avrupa'nın enerji güvenliğine ve Norveç boru hattı ile taşınan doğal gazının stratejik önemine odaklanmaktadır. Rusya-Ukrayna savaşı Avrupa'nın doğal gaz tedarikinde birçok soruna yol açmıştır. Avrupa'nın doğal gaz konusunda Rusya'ya bağımlı olması ve Ukrayna'nın Avrupa ile Rusya arasında doğal gaz geçiş ülkesi olması nedeniyle bu sorun Avrupa'nın enerji güvenliği üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Bu nedenle Avrupa özellikle boru hattı ile iletilen doğal gazda yeni enerji kaynaklarına yönelmeye başladı. Bu tez, Norveç'in bu yeni enerji arz kaynakları arasındaki önemini açıklamaktadır. Bunu açıklarken, bu tez eklektik bir yaklaşım benimsemekte ve realist, liberal ve sosyal inşacı teorilerin bir kombinasyonunu kullanmaktadır. Bu çalışma Norveç'in doğal gaz rezervlerini, üretim kapasitesini ve doğal gaz ihracatının yapısını analiz etmektedir. Buna ek olarak, Norveç doğal gazını Avrupa pazarına bağlayan altyapılar ve enerji ilişkilerinin normatif boyutu ayrıntılı olarak analiz edilmektedir. Çalışma ayrıca Norveç doğal gazının Avrupa'nın enerji güvenliği stratejileri ve politikalarındaki yerini ve önemini tartışmakta ve Norveç'i diğer alternatif enerji kaynakları arasında öne çıkaran faktörlere odaklanmaktadır. Çalışma, Norveç doğal gazının güvenilir bir enerji kaynağı olarak Avrupa'nın enerji güvenliğinde kritik bir rol oynadığını ve sürdürülebilir bir tedarik avantajı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Europe's energy security after the Russia-Ukraine war and the strategic importance of Norwegian natural gas delivered by pipeline. The Russia-Ukraine war caused many challanges in Europe's natural gas supply and broader energy security. Inasmuch as Europe was dependent on Russia for natural gas and Ukraine was a transit country for gas supply between Europe and Russia, this problem had a major impact on Europe's energy security. Consequently, the European Union started to turn to new energy supply sources in natural gas delivered by pipeline. This thesis elucidates the importance of Norway among these new energy supply sources. In explaining this, this thesis adopts an eclectic approach and uses a combination of realist, liberal and social constructionist theories. This study analyses Norway's natural gas reserves, production capacity and the structure of natural gas exports. In addition, the infrastructures connecting Norwegian gas to the European market and the normative dimension of the energy relations are analysed in detail. Moreover, the study discusses the position and importance of Norwegian natural gas in Europe's energy security strategies and policies and focuses on the factors that make Norway stand out among other alternative energy sources. The study demonstrates that Norwegian natural gas plays a critical role in Europe's energy security as a reliable energy source and offers a sustainable supply advantage.