Nahçivan'dakı tarih ve edebiyat temalı müzeler
History and literature themed museums in Nakhchivan
  1. Tez No: 925057
  2. Yazar: ORKHAN AHMADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hikayeler, insanların deneyimlerini ve bilgi birikimlerini nesilden nesile aktarmanın en etkili yollarından biridir. Bir müzenin koleksiyonunda yer alan her bir obje, bir hikayeyi, bir dönemi veya bir yaşam biçimini temsil eder. Bu hikayeler, ziyaretçilerin müzeyi gezerken daha derinlemesine bir anlayış geliştirmesine yardımcı olur. Bir savaşın izlerini taşıyan bir kılıç, bir devrin kültürel ve sanatsal birikimini yansıtan bir tablo veya bir yazarın el yazmaları, sadece fiziksel objeler olmaktan öteye geçerek geçmişin ruhunu bugüne taşır. Müzeler, bu hikayeleri koruyarak ve sergileyerek toplumların kültürel kimliğinin oluşmasına katkıda bulunur. Eğitim programları, interaktif sergiler ve dijital medya aracılığıyla bu hikayeler daha geniş kitlelere ulaşır. Müzeler, ziyaretçilerine sadece bilgi sunmakla kalmaz, aynı zamanda onların duygu ve düşünce dünyalarını zenginleştirir. Bu tez kapsamında yer alan tarih ve edebiyat temalı müzeler, kültürel mirasın korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için büyük önem taşır. Bu müzeler, tarihî olayları, edebî eserleri ve önemli şahsiyetleri anarak geçmişin izlerini günümüze taşır. Bu müzelerin anlamı ve önemi şu başlıklar altında incelenebilir: Tez konusunun incelenmesi tarih ve edebiyat temalı müzeler, ziyaretçilerine geçmişin önemli olayları, dönemleri ve kişilikleri hakkında bilgi verir. Bu sayede toplumsal hafızanın güçlenmesine ve kültürel bilincin gelişmesine katkıda bulunur. Bu müzeler, eğitim kurumlarıyla iş birliği yaparak v öğrencilere ve genel ziyaretçilere tarih ve edebiyatla ilgili dersler, seminerler ve atölye çalışmaları sunar. Bu etkinlikler, tarihi ve edebiyatı daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Müzeler, toplumların tarihî ve edebî mirasını koruyarak toplumsal hafızanın canlı tutulmasına yardımcı olur. Bu da toplumsal kimliğin ve aidiyet duygusunun güçlenmesine katkı sağlar. Akademisyenler, tarihçiler ve edebiyatçılar, müzelerde bulunan kaynaklar ve koleksiyonlar üzerinde araştırma yapma fırsatı bulur. Bu da yeni bilgilerin ortaya çıkmasına ve akademik çalışmaların zenginleşmesine katkıda bulunur. Bu müzeler, kültür turizmi açısından da büyük bir çekim merkezi oluşturur. Yerli ve yabancı turistler, bu müzeleri ziyaret ederek hem kültürel bir deneyim yaşar hem de bulundukları bölgenin ekonomisine katkıda bulunur. Aynı zamanda tarih ve edebiyat temalı müzeler, geçmişin değerlerini koruyarak bugüne ve geleceğe ışık tutar. Bu müzeler, kültürel mirasın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmayla Nahçıvan, Azerbaycan'ın bir özerk cumhuriyeti olarak zengin bir tarih ve kültüre sahipliyi incelenmiş ve değerlendirilmişdir. Tez konusunun sonucunda bölgedeki tarih ve edebiyat temalı müzeler, Nahçıvan'ın geçmişine, kültürel mirasına ve edebiyatına dair önemli bilgileri sunulmuş ve tespit edilmişdir.
Özet (Çeviri)
Stories are one of the most effective ways to transmit people's experiences and knowledge from generation to generation. Each object in a museum's collection represents a story, an era or a way of life. These stories help visitors develop a deeper understanding as they tour the museum. A sword bearing the traces of a war, a painting reflecting the cultural and artistic accumulation of an era, or an author's manuscripts go beyond being just physical objects and carry the spirit of the past to the present. By preserving and exhibiting these stories, museums contribute to the formation of the cultural identity of societies. Through educational programs, interactive exhibitions and digital media, these stories reach wider audiences. Museums not only provide information to their visitors, but also enrich their world of emotions and thoughts. The history and literature themed museums within the scope of this thesis are of great importance for the protection, promotion and transfer of cultural heritage to future generations. These museums carry the traces of the past to the present by commemorating historical events, literary works and important figures. The meaning and importance of these museums can be examined under the following headings: Examining the thesis topic, history and literature themed museums provide visitors with information about important events, periods and personalities of the past. In this way, it contributes to the strengthening of social memory and the development of cultural awareness. These museums collaborate vii with educational institutions to offer lectures, seminars, and workshops on history and literature to students and general visitors. These activities help them understand history and literature better. Museums help keep social memory alive by preserving the historical and literary heritage of societies. This contributes to strengthening social identity and sense of belonging. Academicians, historians and literary figures have the opportunity to conduct research on the resources and collections in museums. This contributes to the emergence of new information and the enrichment of academic studies. These museums also constitute a major center of attraction in terms of cultural tourism. By visiting these museums, local and foreign tourists both have a cultural experience and contribute to the economy of their region. At the same time, history and literature themed museums shed light on the present and the future by preserving the values of the past. These museums are of great importance in terms of keeping the cultural heritage alive and passing it on to future generations. In this study, Nakhchivan, as an autonomous republic of Azerbaijan, has a rich history and culture and has been examined and evaluated. As a result of the thesis topic, the history and literature themed museums in the region have been presented and identified with important information about Nakhchivan's past, cultural heritage and literature.