The influence of proximity to entrepreneurship support mechanisms on entrepreneurial propensity: The role of gender and big five personality traits
Girişimcilik destek mekanizmalarına yakınlığın girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisi: Cinsiyet ve beş büyük kişilik modelinin rolü
- Tez No: 925056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM SERDAR KURDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, girişimcilik destek mekanizmalarına (GDM) yakınlığın girişimcilik eğilimi üzerindeki rolünü ve bu ilişkilerde cinsiyet ile kişilik özelliklerinin moderatör etkilerini araştırmaktadır. Bilgi Yayılımı Teorisi (Knowledge Spillover Theory) ve Girişimcilik Etkinleştirme Teorisi'ne (Entrepreneurship Enablement Theory) dayanan bu çalışma, çevresel faktörlerin bireysel özellikler ve cinsiyetle nasıl etkileşime girerek girişimcilik sonuçlarını şekillendirdiğini incelemek üzere bağlamsal ve bireysel perspektifleri birleştirmektedir. Çeşitli demografik ve coğrafi geçmişlerden gelen 322 katılımcıdan toplanan veriler, R programlama dili kullanılarak çoklu regresyon analizleri ile incelenmiştir. Sonuçta, GDM yakınlığının girişimcilik eğilimini anlamlı ölçüde artırdığını gözlenmiştir. Beş yakınlık boyutu arasında, bilişsel ve kurumsal yakınlık en güçlü etkilere sahipken, coğrafi, organizasyonel ve sosyal yakınlık daha zayıf etkiler göstermiştir. Cinsiyetin ve kişilik özelliklerinin bu ilişkide anlamlı bir moderatör rolü bulunmamıştır. Bütünsel bir çerçeve benimseyen bu çalışma, girişimcilik eğilimini şekillendiren farklı faktörleri birlikte inceleyerek literatürdeki önemli boşlukları ele almaktadır. Bulgular, kapsayıcı girişimcilik ekosistemlerinin tasarlanması ve bireysel ile bağlamsal farklılıkları ele alan destek mekanizmalarının geliştirilmesinin önemine işaret etmektedir. Çalışma, destek mekanizmalarına yakınlık ve girişimcilik eğilimi arasındaki etkileşimi anlamak için kapsamlı bir model sunarak teoriye ve uygulamaya katkı sağlamakta, bulguların sonuçları tartışılarak gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of proximity to entrepreneurial support mechanisms (ESM) on entrepreneurial propensity and the moderating roles of gender and personality traits. Drawing on established theories such as Knowledge Spillover Theory of Entrepreneurship and Entrepreneurship Enablement Theory, this study integrates contextual and individual perspectives to explore how environmental factors interact with individual traits and gender to shape entrepreneurial outcomes. Data were collected from 322 participants representing diverse demographic and geographic backgrounds. Multiple regressions conducted using R programming revealed that proximity to ESM significantly boosts entrepreneurial propensity. Cognitive and institutional proximity exhibited the strongest impact, while the geographical, organizational, and social proximities had weaker effects. Gender and personality traits showed no significant moderating role. Adopting a holistic framework, this study addresses gaps in the literature by integrating different factors that shape entrepreneurial propensity. Implications highlight the importance of designing inclusive entrepreneurial ecosystems and tailoring support mechanisms to address individual and contextual differences. This study provides a comprehensive model to understand the interaction between proximity to support mechanisms and entrepreneurial propensity, contributing to theory and practice while discussing the implications of the findings and offering recommendations for future research.