Investigation of Palestinian and Turkish EFL learners' pragmatic competence in request and apology speech acts
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Filistinli ve Türk öğrencilerin edimbilim yetilerinin soru sorma ve özür dileme sözeylemleri açısından incelenmesi
- Tez No: 925075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırma, İngilizce istek ve özür ifadeleri üretiminde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin edimbilim yeterliklerini incelemeyi ve pragmalinguistik ile sosyopragmatik yeterlikleri arasındaki olası ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, Filistin'deki AlAqsa Üniversitesi ile Türkiye'deki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencilerinin istek ve özür ifadelerinin üretiminde kullandıkları stratejileri, doğrudanlık ve dolaylılık açısından belirlemeyi ve karşılaştırmayı hedeflemiştir. Çalışma, aynı zamanda sosyal güç, sosyal mesafe ve rica ifadelerinin, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin istek ve özür ifadelerini dile getirme biçimleri üzerindeki olası etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present research seeks to investigate EFL learners' pragmatic competence in producing English request and apology and identify the potential correlation between pragmalinguistic and sociopragmatic competence, besides identifying and contrasting the strategies employed by EFL learners at Alaqsa university in Palestine and Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) in producing request and apology in terms of indirectness. Moreover, it aims at investigating the potential influence of social power, social distance, and rank of imposition on EFL learners' way of expressing request and apology.