The effect of global marketing strategies of international brands adapting to local culture on consumer behavior in Türkiye
Uluslararası markaların yerel kültüre uyum sağlayan küresel pazarlama stratejilerinin Türkiye'de tüketici davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 925080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde pazarlama kavramı artık sadece ekonomik bir bakış açısıyla değil, aynı zamanda kültürel bir olgu olarak da tanımlanmaktadır. Bu nedenle yöneticilerin başarılı bir pazarlama kampanyası için yerel kültürün farklı yönleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Türkiye, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan büyük bir ülkedir. Ekonomik kalkınma, büyük bir nüfusun satın alma gücüyle birleşince Türkiye birçok çokuluslu şirket için cazip bir pazar haline gelmektedir. Ayrıca Türkiye, özel coğrafi konumu nedeniyle eşsiz, zengin ve çeşitli bir kültüre sahiptir. Ayrıca Türk kültürü, geçmiş tarihi faktörler ve gelişim çizgileriyle birlikte oldukça karmaşıktır ve kolay kolay değişmez. Aslında çokuluslu şirketler iş verimliliğini artırmak için bu pazarda yerel kültüre uygun pazarlama stratejileri oluşturmuşlardır. Bu araştırma, tez, kitap, bilimsel makale, çalışma, rapor vb. gibi birçok kaynaktan yayınlanan toplanan verileri analiz ederek küresel markaların pazarlama stratejilerinde yerel kültüre uyum sağlamanın Türkiye pazarındaki tüketici davranışları üzerindeki etkisini analiz eder ve değerlendirir. Ayrıca 200'den fazla yanıtla bir anket yapılmıştır. Araştırma sonuçları pazarlama anketlerinde popüler ve oldukça etkili bir araç olan SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Yayımlanmış birçok çalışmanın yaptığı gibi makro düzeyde analize girmek yerine, bu çalışma kültürel özelliklerin belirli tüketici davranışları üzerindeki mikro düzeydeki etkisini analiz etmektedir. Bu yeni perspektif analizinin Türkiye'de pazarlama alanındaki akademik araştırmaların çeşitliliğine katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of marketing is no longer defined only from an economic perspective but is also defined as a cultural phenomenon. Therefore, for a successful marketing campaign, managers must have information about different aspects of local culture. Türkiye is a large country connecting Europe and Asia. Economic development combined with the purchasing power of a large population makes Türkiye an attractive market for many multinational companies. Also due to its special geographical location, Türkiye has a unique, rich and different culture. Besides, along with past historical factors and lines of development, Turkish culture is very complex and not easily subject to change. In fact, multinational companies have built marketing strategies suitable to local culture in this market to bring business efficiency. This research analyzes and evaluates the impact of adapting to local culture in the marketing strategies of global brands on consumer behavior in the Turkish market by analyzing collected data published from many sources such as theses, books, scientific articles, studies, reports, etc. Along with that, a survey was conducted with more than 200 responses received. Research results were analyzed using SPSS, a popular and highly effective tool in marketing surveys. Instead of going into macro-level analysis as many published studies have done, this study analyzes the micro-level impact of cultural characteristics on specific types of consumer behaviors. This new perspective analysis is expected to contribute to the diversity of academic research in the field of marketing in Türkiye.