Knowledge, attitude and practice toward standard precautions among health workers in Somali Mogadishu
Somali Mogadişu'daki sağlık çalışanlarının standart önlemlere yönelik bilgi, tutum ve uygulamaları
  1. Tez No: 925110
  2. Yazar: DAHIRA. MOHAMED ADAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sağlık ortamında bulaşıcı hastalıkların hastalardan sağlık çalışanlarına bulaşmasını önlemek için standart önlemler esastır. Bu çalışma Somali Mogadişu'daki sağlık çalışanlarının standart önlemlere yönelik bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kesitsel bir çalışma tasarımı kullanılacak ve Mogadişu'daki iki farklı sağlık tesisinden 200 sağlık çalışanından oluşan bir örneklem, tabakalı rastgele örnekleme tekniği kullanılarak seçilecektir. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, bilgileri, tutumları ve standart önlemlere ilişkin uygulamaları hakkında veri toplamak için kendi kendine uygulanan bir anket kullanılacaktır. Ankette el hijyeni, kişisel koruyucu ekipman kullanımı, güvenli enjeksiyon uygulamaları, atık yönetimi gibi standart önlemlere ilişkin bilgi düzeyine ilişkin sorular yer alacak. Standart önlemlere yönelik tutumlar, katılımcıların bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını önlemede bu uygulamaların önemi ve etkinliğine ilişkin algıları ölçülerek değerlendirilecektir. Katılımcılara günlük uygulamalarında standart önlemlere uyumları sorularak uygulama değerlendirilecektir. Veriler tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilecek ve sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulacaktır. Ayrıca sağlık çalışanlarının standart önlemlere ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarıyla ilişkili faktörleri belirlemek için çok değişkenli bir analiz gerçekleştirilecektir. Bu çalışma, Somali Mogadişu'daki sağlık çalışanlarının standart önlemlere ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarına ilişkin değerli bilgiler sunacağı için önemlidir. Bulgular, farkındalığı ve standart önlemlere bağlılığı artıracak, sonuçta sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyon riskini azaltacak hedefli müdahaleler geliştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Standard precautions are essential in the healthcare setting to prevent the transmission of infectious diseases from patients to healthcare workers. This study aims to assess the knowledge, attitude, and practice toward standard precautions among health workers in Somali Mogadishu. A cross-sectional study design will be employed, and a sample size of 200 health workers from two different healthcare facilities in Mogadishu will be selected using a stratified random sampling technique. A self-administered questionnaire will be used to, collect data on participants' socio-demographic characteristics, knowledge, attitude, and practice of standard precautions. The questionnaire will include questions related to the level of knowledge, regarding standard precautions, such as hand hygiene, use of personal protective equipment, safe injection practices, and waste management. Attitudes toward standard precautions will be assessed by measuring participants' perceptions of the importance and effectiveness of these practices in preventing the transmission of infectious diseases. The practice was assessed, by asking participants about their compliance with standard precautions in their daily practice. Data was analyzed using descriptive statistics, and the results will be presented in tables and charts. Additionally, a multivariate analysis will be conducted to identify factors associated with knowledge, attitude, and practice of standard precautions among health workers. This study is significant as it will provide valuable insights into the knowledge, attitude, and practice of standard precautions among health workers in Somali Mogadishu. The findings can be used to develop targeted interventions to improve awareness and adherence to standard precautions, ultimately reducing the risk of healthcare-associated infections.