The role and the process of a maritime hub in international trade: As an example of Djibouti
Uluslararası ticarette bir denizcilik merkezinin rolü ve süreci: Cibuti örneği
- Tez No: 925111
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. EVRIM IIDEM DEVELI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkeler arasında mal ve hizmet alışverişi uluslararası ticaret olarak bilinir; küresel ticaretin %80'i deniz taşımacılığı ile kolaylaştırılır, bu da bir merkezin bir ülke içinde birden fazla limana sahip olmasını gerekli kılar. Ticaret geçitleri olarak limanlar, denizcilik merkezleri için önemlidir ve ekonomik büyümeye, istihdam yaratılmasına, gelişmiş bağlantıya ve stratejik öneme katkıda bulunur. Dolayısıyla, bir ülkenin ekonomik büyümesi coğrafi konumundan etkilenmektedir. Bu çalışmada, Cibuti örneğini kullanarak bir denizcilik merkezinin uluslararası ticaretteki rolünü ve prosedürünü araştırmak için derinlemesine görüşmeler kullanılmıştır. Çalışma, Kuzeydoğu Afrika'daki konumunun yanı sıra, literatürde Cibuti'nin boşaltma ve yükleme, lojistik operasyonlar ve uluslararası ticaret üzerindeki etkisi açısından potansiyel bir denizcilik konumu olarak görülmesini sağlayan unsurları göz önünde bulundurarak, bu alanda çalışan şirketlerin bakış açısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma yaklaşımı kullanılarak hem birincil hem de ikincil veriler elde edilmiştir. Çalışmada transit sektörü, taşımacılık ve uluslararası lojistik alanlarında faaliyet gösteren 15 şirketle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, şirketlerin yarısı kaynak akışının, özellikle de teknoloji ve altyapının geliştirilmesinin yanı sıra istihdam artışını vurgulamakta, ancak Cibuti'nin Kuzeydoğu Afrika'daki bölgesel denizcilik merkezi potansiyeli konusunda hemfikirdir.
Özet (Çeviri)
The exchange of goods and services between countries is known as international trade; 80% of global trade is facilitated by maritime transport, which makes it necessary for a hub to have multiple ports within a country. As trade gateways, ports are important for maritime hubs and contribute to economic growth, job creation, improved connectivity, and strategic significance. Thus, the Economic Growth of a country is influenced by its geographic position. In-depth interviews are used in this study to investigate the role and procedure of a maritime hub in international trade using the example of Djibouti. The study aims to reveal the perspective of companies that work in the field, considering, in addition to its location in Northeast Africa, the elements that suggest Djibouti is regarded as a potential maritime position in terms of unloading and unloading, logistics operations, and its influence on international trade in the literature. Both primary and secondary data were obtained using the research approach. The study examined in-depth interviews with 15 companies in the transit sector, transportation, and international logistics. According to the findings, half of the companies emphasize enhancing resource flows, particularly technology, and infrastructure, as well as employment growth, however, agreed on the potential of Djibouti regional maritime hub in Northeast Africa.