The relationship between EFL learners' academic perfectionism and their foreign language engagement
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin akademik mükemmeliyetçilikleri ve yabancı dil dersi katılımları arasındaki ilişki
- Tez No: 925127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kişilik özellikleri dil gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Eğitimde pozitif psikolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte, dil eğitimi alanında büyük önem kazanan psikolojik yapılara yönelik araştırmalarda artış yaşanmıştır. Bu nedenle, son zamanlarda, dil eğitimi alanında akademik mükemmeliyetçilik ve öğrencilerin yabancı dil dersi katılımlarına yönelik çalışmalarda bir artış bulunmaktadır. Bu anket tabanlı çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin akademik mükemmeliyetçilikleri ve yabancı dil dersi katılımları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın amacı öğrencilerin akademik mükemmeliyetçilik ve yabancı dil katılım seviyelerini de belirlemektir. Bunun yanı sıra çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin akademik mükemmeliyetçilikleri ve yabancı dil dersi katılımlarının yaş, cinsiyet, bölüm ve kaç yıldır İngilizce öğrendiklerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini de araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmaya, bir vakıf üniversitesinde Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık sınıflarında okuyan 275 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar kolaylı örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları, araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu, Odacı ve arkadaşları (2017) tarafından geliştirilen Akademik Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Oruç ve Demirci (2020) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Dersi Katılım Ölçeği'dir. Bu nicel araştırmada, toplanan veriler SPSS 24 kullanılarak incelenmiştir. Bulgular, bu öğrencilerin yabancı dil derslerine aktif olarak katılım gösterdiklerini kabul ettiklerini ortaya koymuştur; ancak, akademik mükemmeliyetçilik ile yabancı dil derslerindeki katılımları arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca bulgular, öğrencilerin akademik mükemmeliyetçiliği ve yabancı dil dersi katılımlarında cinsiyet değişkeninin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Personality traits play a significant role in language development. Since the introduction of positive psychology in education, there has been a flourishing of research into psychological constructs which have become increasingly important in the realm of language instruction. Therefore, there has been an increase in studies on academic perfectionism and students' engagement in foreign languages. This survey-based research aimed to examine whether academic perfectionism and foreign language engagement of EFL learners are significantly correlated. The study also sought to assess their level of academic perfectionism and foreign language engagement. Additionally, it aimed to investigate whether EFL learners' academic perfectionism and their foreign language engagement differ by age, gender, department and years of learning English. 275 EFL learners who learn English as a foreign language (EFL) at the School of Foreign Languages in a foundation university participated in this study. They were chosen by using convenience sampling. In this quantitative study, data collection tools were the“Personal Information Form”created by the researcher,“Academic Perfectionism Scale”developed by Odacı et al. (2017), and the“Language Learner Engagement Scale”developed by Oruç and Demirci (2020). The gathered data were analysed by using SPSS 24. The findings indicated that EFL learners agree that they actively demonstrate engagement in their foreign language classes; however, there is no relationship between EFL learners' academic perfectionism and their foreign language engagement. The study also found that EFL learners' academic perfectionism and their foreign language engagement significantly differ by gender.