The impact of mnemonics on English vocabulary acquisition and retention
Anımsatıcıların İngilizce kelime edinimi ve kalıcılığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 925132
  2. Yazar: ALPER SINGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin ana amacı, anahtar kelime tekniğini kullanarak anımsatıcıların İngilizce kelime öğrenimi ve hatırlama üzerindeki etkisini incelemektir. Anımsatıcı, özellikle hafızayı geliştirmek için tasarlanmış bir öğretim veya öğrenme tekniğidir. En etkili anımsatıcı tekniklerden biri anahtar kelime yöntemidir. İngilizce kelime öğreniminde anımsatıcıların rolü üzerine mevcut araştırmaların kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle, bu çalışma, anımsatıcı tekniğinin İngilizce öğrenenler arasında kelime öğrenimini güçlendirme konusundaki etkinliğini incelemektedir. Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü'nden bir grup öğrenci deneye katılmak üzere seçilmiştir. Deneyde öğrenciler deney (anımsatıcı) ve kontrol (geleneksel) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere, araştırmacı tarafından tasarlanmış bir dizi önceden özel olarak seçilmiş 60 kelime için belirlenmiş anahtar kelime çağrışımları 6 hafta boyunca gösterilirken, kontrol grubu sınıf ortamında alışılageldiği şekilde geleneksel kelime eğitimi almıştır. Anımsatıcı anahtar kelime tekniğinin kelime hatırlama üzerindeki etkisini kontrol etmek amacıyla hem ön test hem de son test için“Receptive Vocabulary Size”için Kelime Seviyeleri Testi kullanılmıştır. Verilerin analizi, anımsatıcı çağrışımlar kullanan deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubuna göre kayda değer derecede daha iyi performans sergilediğini göstermiştir. Yani, anımsatıcı yöntem, özellikle alıcı kelime dağarcığı boyutu açısından, öğrencilerin kelime hatırlama becerileri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explore the impact of mnemonics on English language vocabulary acquisition and retention using the keyword technique. A mnemonic is an instructional or learning technique specifically created to improve memory. One of the most effective mnemonic techniques is the keyword method. Through an extensive review of existing research on the role of mnemonics in English language vocabulary learning, this study examines the effectiveness of mnemonics technique as a means of strengthening vocabulary acquisition among English language learners. A group of students from Basic English Department at Hacettepe University School of Foreign Languages in Turkey were chosen to participate in the experiment. In the experiment, the students were divided into two groups of experimental (mnemonic) and control (rote). Using a number of predesigned associations as models, keyword associations for specifically chosen 60 words were administered to the students in the experimental group for 6 weeks while the control group received traditional vocabulary training as they were usually used to receive in the classroom setting.“Vocabulary Levels Test for Receptive Vocabulary Size”was used for both pre-test and post-test in order to check the effect of the mnemonic keyword technique on vocabulary retention. The analysis of the data showed that students in the experimental group, who used mnemonic associations, performed significantly better than those in the control group (rote group). In fact, the mnemonic method had a notable impact on the students' ability to recall vocabulary, particularly in terms of receptive vocabulary size.