الأُطُر التنظيمية والقانونية للتنمية المستدامة في دولة الكويت
Kuveyt'te sürdürülebilir kalkınmaya yönelik düzenleyici ve yasal çerçeveler
  1. Tez No: 925158
  2. Yazar: MUBARAK KHALAF AWAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Kuveyt'te sürdürülebilir kalkınmanın mevcut düzenleyici ve yasal çerçevelerine odaklanmaktadır. Devletin sürdürülebilir kalkınma planının ekonomik, çevresel ve sosyal alanlardaki zorluklarına odaklanarak, planın uygulanmasını ve ekonomik, çevresel ve sosyal güçlendirme hedeflerine katkısını değerlendirmektedir. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için, betimsel ve analitik yöntem kullanılmıştır. Çalışma, önceki araştırmalardan ve kaynaklardan elde edilen verilerin toplanması ve analiziyle, mevcut düzenleyici ve yasal çerçevelerin mevcut uygulamalarla uyumunu ve sürdürülebilir kalkınma planının başarısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek için düzenleyici ve yasal çerçevelerin uygulanmasında bazı eksiklikler olduğunu göstermektedir. Bu durum, yürütme ve denetim alanlarındaki zayıflıklara ve yasaların geliştirilmemesine bağlanmaktadır. Ayrıca, özellikle sürdürülebilir ekonomi alanında derinlemesine uygulama planlarının eksikliği ve bireylerin hükümetle ekonomik projelerde ortaklık kurmalarını teşvik etmek için yetersizlik de söz konusudur. Bu, istikrarlı ve dengeli bir ekonomik ortamın oluşturulmasına, yaşam standartlarının iyileştirilmesine ve sosyal adaletin sağlanmasına katkıda bulunabilir. Araştırma, devlet ve yasama kurumlarının rollerini güçlendirmelerini, yasaları ve uygulama mekanizmalarını iyileştirmelerini ve sürdürülebilir kalkınma planlarının uygulanmasını sağlamak için gelişmiş stratejiler benimsemelerini önermektedir
Özet (Çeviri)
This study focuses on the current regulatory and legal frameworks for achieving sustainable development in the State of Kuwait. It emphasizes the challenges facing the state's sustainable development plan in its economic, environmental, and social dimensions. The study aims to examine the implementation of this plan and evaluate its contribution to economic, environmental, and social empowerment. To achieve the study's goal, a descriptive-analytical method collected, analyzed data from prior sources, assessing legal-regulatory alignment with current applications and success potential of sustainable development plan execution. The study revealed deficiencies in regulatory and legal frameworks for sustainable development due to executive and oversight shortcomings, lack of law updates, and the absence of comprehensive implementation plans. These deficiencies were particularly noted in the field of sustainable economics. These shortcomings extend to partnerships between individuals and the government, aiming to achieve a stable economy, improved living standards, and social justice. The study recommends that governmental and legislative institutions enhance their roles, improve laws, implementation mechanisms, and oversight, and adopt advanced strategies to ensure the implementation of sustainable development plans for maximizing their outcomes.