تطبيقات إدارة الجودة الشاملة وأثرها في الإبداع التكنولوجي في المصارف الإسلامية في ليبيا
Kalite yönetimi uygulamalarının yenilik teknoloji üzerindeki etkisi: Libya'da faaliyet gösteren bir İslami bankacılık üzerine uygulamalı çalışma
  1. Tez No: 925162
  2. Yazar: FATHIA HAWEEL SULIMAN SALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA ALHAMWI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışma, İslami bankaların Libya'daki rolünü ve etkisini, toplam kalite yönetimi ve teknolojik inovasyon üzerindeki etkisini deneysel bir çalışma yoluyla inceledi. Çalışmanın amacı, Libya'daki İslami bankalarda teknolojik inovasyonu artırmak için toplam kalite yönetimi araçlarının kullanımının önemini belirlemektir. Çalışma, toplam kalite yönetiminin uygulanmasının Libya'daki İslami bankaların politika ve prosedürlerini iyileştirmeye katkıda bulunduğunu, böylece ülkedeki İslami bankacılık hizmetlerinin verimliliğini ve etkinliğini artırdığını ortaya koymuştur. Çalışma, hedeflerine ulaşmak için tümevarımsal ve açıklayıcı-analitik yöntemleri kullanmıştır. Toplam kalite yönetimi tekniklerinin ve uygulamalarının Libya'daki İslami bankalarda benimsenmesinin bankacılık işlemlerini kolaylaştırdığını, müşteri memnuniyetini artırdığını ve yeni müşteriler çektiğini gösteren önemli sonuçlar elde etmiştir. Çalışma ayrıca dijital teknolojilerin bankaların verimliliğini artırdığını, operasyonel maliyetleri azalttığını ve finansal başarı elde etmeye katkıda bulunduğunu vurgulamıştır. Çalışma, kalite iyileştirme planlarının bilimsel ve pratik olarak uygulanmasını, çalışanlara sürekli eğitim sağlanmasını ve yenilik ve sürekli gelişim kültürünün teşvik edilmesini önermiştir. Ayrıca, iyileştirme planlarının uygulanması ve sonuçların izlenerek gelecekteki gelişim fırsatlarının belirlenmesi için gerekli kaynakların ayrılmasının önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The study examined the role and impact of total quality management and technological innovation in Islamic banks in Libya through an empirical study. The aim of the study is to identify the importance of using total quality management tools to enhance technological innovation in Islamic banks in Libya. The study revealed that the implementation of total quality management contributes to improving the policies and procedures of Islamic banks in Libya, thereby increasing the productivity and effectiveness of Islamic banking services in the country. The study employed the inductive and descriptive-analytical methods to achieve its objectives. It yielded significant results, showing that adopting total quality management techniques and their applications in Libyan Islamic banks facilitates banking transactions, increases customer satisfaction, and attracts new customers. The study also highlighted those digital technologies enhance the efficiency of banks, reduce operational costs, and contribute to achieving financial success. The study recommended the scientific and practical implementation of quality improvement plans, continuous training for employees, and the promotion of a culture of innovation and continuous improvement. It also emphasized the need to allocate the necessary resources to implement improvement plans and monitor the results to identify further opportunities for improvement in the future.