الحيل الشرعية في المعاملات المالية المعاصرة
Günümüz mâli işlemlerde şer'i hileler
  1. Tez No: 925161
  2. Yazar: YASİR ALNAJJAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ABDALLA MOHAMMAD OWEIDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, haram olan her şeyin şer'î bir alternatifi bulunduğu varsayımından hareket etmektedir. Bu varsayıma göre, aslı itibarıyla haram olmayıp haram li-gayrihî olan her şeyle ilgili haramlık hükmünü belirleme konusunda mekâsıd-ı şerîa ile çelişmeyecek şer'î bir çıkışı yolu bulmak mümkündür. Bu çalışma, şer'î açıdan haram kabul edilen bazı çağdaş malî sözleşmeler için şer'î çözümlerin araştırılmasını ve incelenmesini hedeflemektedir. Ayrıca bunların, haram sözleşmelerden kaçınan Müslümanların yaşamında ne derece öneme ve etkiye sahip olduklarını da ele almaktadır. Bunun yanı sıra İslâmî bankalar ve klasik veya modern muameler için şer'î çıkış yollarının (hile-i şeriyyelerin), çözümlerin oluşturulmasının ve bunlardan istifade etmenin ne kadar önemli olduğunu incelemektedir. Söz konusu istifadenin haram sözleşmelerin bir kısmına ilişkin şer'î çözümlerin ve çıkış yollarının bulunmasına dayalı olması, bu çözüm yollarının şer'î hükümlerinin, rollerinin ve uygulaması sırasında karşılaşılabilecek sorunların incelenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Söz konusu muameleler bankalarla sınırlı olmadığından bu çalışma İslamî bankacılıkla kısıtlı tutulmamış, insanlar arasındaki diğer mali muameleleri de ele almıştır. Çalışmada İslam hukuku açısından uygun görülmeyen sözleşmelere ilişkin nas ve hukuk gözetilerek, çeşitli sorunlara yönelik çözüm yolları ele alınmıştır. Çalışmada tümevarım ve çıkarsama yöntemlerine istinat edilmiştir. Tümevarım yönteminde özellikle şer'î hilelere (çözüm yollarına) dair yazılı İslâm hukuku materyalleri incelenmiştir. Çıkarsama yönteminde ise İslam hukukuna ait hükümlerle bu hükümler içinde çözüm yollarına dair olan hükümlerin çıkarsanması ve bunların finans alanındaki katkılarını tespit edilmesine çalışılmıştır. Çalışma, özet olarak; derinlemesine inceleme ile, hükümlerin ve çözümlerin İslâm hukukundan çıkarsamada bulunma ve bu hilelerin ve çıkış yollarının çağdaş bankacılık deneyimi üzerindeki olumlu etkilerini inceleme suretiyle şu sonuca varmıştır: Herhangi bir nassa aykırı olmayan ve herhangi bir hakkı iptal etmeyen haram li-zâtihî olan bir şeyi helal hale getirmeyen şer'î hilelerin caiz olduğu ve İslam hukuku açısından haram kabul edilen çok sayıdaki malî muamele için bazı şer'î çözümlerin ve çıkış yollarının bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on the hypothesis of the study, which assumes the availability of an Islamic legal alternative for every matter that is forbidden; the possibility of finding an Islamic legal solution for matters that are forbidding for others, and which in its origin does not contradict the purposes of the Islamic legislation on the prohibition. This study has sought to search and investigate the legal solutions for some of the legally forbidden contemporary financial contracts, the extent of the importance of knowing them, as well as their impact on the life of the Muslim person who avoids falling into them, the extent of the importance of finding Islamic legitimate solutions (ḥyal) for Islamic banks and other benefiting from them, as they are based on providing legitimate solutions and for other old and new transactions to benefit from them. The study is based on finding ways out for some forbidden contracts which make us in need to examine their Aḥkam Shar'iyyah (legal rulings), roles, and legal problems in application. The study is not limited to Islamic banks, as transactions are not limited to them, but rather to some transactions that occur between people. This study solves some problems and correct some contracts prohibited by Sharia in a legal way that does not violate a text or invalidate a right. In this study, the researcher has relied on the inductive approach, by extrapolating the written Fiqh material on legal stratagems in particular. In addition, it also uses the deductive method, by deducing legal rulings and extracting the rule of stratagems in them as well as the extent of their contribution to financing. The study concludes by confirming the permissibility of the legal stratagems that do not permit an issue that is prohibited in itself, and which do not contradict an authentic legal text and do not invalidate a right, as well as the availability of legal solutions and ways out for many financial transactions that are forbidden in Fiqh, through careful consideration and deduction of rulings and solutions for them from Islamic Sharī'a, in addition to the positive impact these Ḥyal and ways out present for the contemporary banking experience.