مخاطر تطبيقات التكنولوجيا المالية في المصارف الإسلامية القطرية وطرق الوقاية منها
Katar İslami bankalarında finansal teknoloji uygulamalarının riskleri ve bunlardan korunma yöntemleri
  1. Tez No: 1007046
  2. Yazar: RAMADAN A M ELBURDINI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Din, Banking, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşüm, modern çağda bankacılık sektörünün karşılaştığı en önemli fırsatlar ve zorluklardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, finansal teknoloji (FinTech), yenilikçi ve etkili bir araç olarak dikkat çekmekte; ancak özellikle İslami bankacılık gibi özel düzenlemelere sahip yapılarda çeşitli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, Katar'daki İslami bankalarda finansal teknolojinin uygulanmasından kaynaklanan riskleri incelemeyi ve bu risklerden korunma yollarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, finansal teknolojinin tanımı yapılmış, İslami bankacılıkla olan ilişkisi açıklanmış ve Katar'daki İslami bankalarda kullanım durumu ele alınmıştır. Ayrıca, siber tehditler, teknik açıklar ve düzenleyici yetersizlikler gibi başlıca risk türleri incelenmiştir. Bu araştırma, betimsel ve analitik yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Konuyla ilgili akademik literatür, düzenleyici çerçeveler ve uzman görüşleri incelenerek veri toplanmıştır. Bu yöntem sayesinde, finansal teknolojilerle ilgili operasyonel, şer'î ve düzenleyici riskler arasındaki ilişki analiz edilmiş; Katar'daki İslami bankaların teknik altyapıları, risk yönetim mekanizmaları ve yönetişim sistemlerindeki zayıf noktalar tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, dijital risk yönetiminde teknik önlemler ile insan faktörünün entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır. Müşterilerin ve çalışanların dijital güvenlik konusunda bilinçlendirilmesi, şifreleme, biyometrik kimlik doğrulama ve çok faktörlü kimlik doğrulama gibi ileri düzey koruma tekniklerinin kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, sistemlerin düzenli olarak güncellenmesi, iş sürekliliği planlarının oluşturulması ve yenilikçi çözümlerin deneme ortamlarında test edilmesi önerilmektedir. Araştırma, finansal teknolojilerin şer'î ilkelerle uyumlu bir şekilde entegrasyonunun, Katar'daki İslami bankacılık sektöründe güvenli ve sürdürülebilir bir dijital yapı inşa edilmesi açısından hayati önem taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation represents one of the most significant opportunities and challenges facing the modern banking sector. In this context, financial technology (FinTech) emerges as an innovative and effective tool; however, it simultaneously presents various risks, particularly in specialized environments such as Islamic banking. This study aims to examine the risks associated with the application of financial technology in Qatari Islamic banks and to analyze appropriate prevention strategies. The research begins by defining FinTech and exploring its relationship with Islamic banking, then highlights its practical implementation in Islamic banks in Qatar. It further investigates key risk categories, including cybersecurity threats, technical vulnerabilities, and shortcomings in regulatory and awareness frameworks. The study adopts a descriptive and analytical methodology, utilizing academic literature reviews, regulatory framework analysis, and expert interviews to collect and interpret data. This approach enables a thorough analysis of the relationship between FinTech and operational, Shariah-compliance, and regulatory risks, while assessing the technical readiness and risk management systems of Qatari Islamic banks and identifying areas of governance weakness. The findings emphasize the necessity of integrating technical safeguards with human awareness to effectively manage digital risks. The study highlights the importance of enhancing digital security awareness among both employees and customers, as well as implementing advanced security measures such as encryption, biometric authentication, and multi-factor authentication. It also underscores the need for regular system updates, business continuity planning, and safe experimental environments for innovative financial solutions. Ultimately, the study recommends the integration of financial technologies within a Shariah-compliant framework, to foster a secure and sustainable digital banking environment in Qatar's Islamic financial sector.