Klinik örneklerden ve gıda numunelerinden stafilokok türlerinin izolasyonu ve biyofilm oluşturma yeteneklerinin araştırılması
Isolation of staphylococus species from clinical samples and food samples and investigation of their biofilm formation abilities
- Tez No: 925166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT SAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada amaç, klinik ve gıda örneklerinden Staphylococcus türlerinin tanımlanması ve bu etkenlerin oluşturabileceği risklerin güncel olarak araştırılmasıdır. Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı teşhis laboratuvarına getirilen 30 adet klinik örnek ile Şanlıurfa'da faaliyet gösteren gıda satış yerlerinden temin edilen 100 adet gıda ürünü çalışmada inceleme örneği olarak kullanıldı. Klinik örneklerden izolasyonlar, konvansiyonel izolasyon ve identifikasyon yöntemleriyle gerçekleştirildi. Gıda numuneleri için ISO standartları kullanıldı. Tüm izolatlar VITEK-2 cihazıyla doğrulanarak tür seviyesinde tanımlandı. İzolatların biyofilm oluşturma yetenekleri, kongo kırmızısı agar, tüp ve mikropleyt olmak üzere üç farklı yöntemle araştırıldı. Klinik ve gıda izolatlarının biyofilm oluşturma yetenekleri arasındaki ilişki ile koagülaz pozitif ve negatif izolatların biyofilm üretme yetenekleri arasındaki ilişki Fisherin Exact Testiyle istatistiksel olarak araştırıldı. Sonuçta, klinik örneklerden 11, gıda örneklerinden ise 21 olmak üzere toplam 32 adet stafilokok cinsine ait izolasyon gerçekleştirildi. Bu etkenlerin yedi farklı türe ait olduğu tespit edildi. Staphylococcus aureus ve Staphylococcus pseudintermedius oransal olarak en çok tanımlanan türler oldu. İzolatların büyük bir bölümünün çeşitli seviyelerde olmak üzere biyofilm oluşturabildikleri ve biyofilm oluşumunun tespiti için kullanılan yöntemlerin sonuçlarının da birbirleriyle uyumlu olduğu görüldü. İzolatların biyofilm oluşturma yetenekleri arasındaki ilişkinin araştırıldığı istatistiksel değerlendirmede, klinik ve gıda izolatlarının arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemezken, koagulaz pozitif ve negatif izolatlar arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğu belirlendi. Bu çalışma ile Staphylococcus türlerinin insan ve hayvan sağlığına yönelik potaniyel tehditlerinin devam ettiği görüldü. Özellikle gıdaların üretiminden pazarlanmasına geçen sürede gerekli önlemlerin alınarak ürünlerin bakteri kontaminasyonlarından uzak tutulması ve özellikle biyofilm oluşumlarının engellenmesi için akılcı mücadele yöntemlerinin uygulanması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify Staphylococcus species from clinical and food samples and investigate the risks that these agents may pose. Thirty clinical samples brought to the diagnostic laboratory of the Department of Microbiology, Faculty of Veterinary Medicine, Harran University, and 100 food products obtained from food outlets operating in Sanliurfa were used as examination samples. Isolations from clinical samples were performed by conventional isolation and identification methods. ISO standards were used for food samples. All isolates were identified at the species level by verification with a VITEK-2 device. The biofilm formation ability of the isolates was investigated by three different methods: congo red agar, tube, and microplate. The relationships between the biofilm-forming ability of clinical and food isolates and the coagulase positive and negative isolates were statistically investigated by Fisher's Exact Test. As a result, 32 staphylococci, 11 from clinical samples and 21 from food samples were isolated. These agents belonged to seven different species. Staphylococcus aureus and Staphylococcus pseudintermedius were proportionally the most frequently identified species. Most of the isolates could form biofilms at various levels, and the results of the methods used to detect biofilm formation were consistent. In the statistical evaluation of the relationship between the biofilm-forming abilities of the isolates, it was determined that there was no significant relationship between clinical and food isolates, while there was a substantial relationship between coagulase positive and negative isolates. This study showed that the potential threat of Staphylococcus species to human and animal health continues. It was concluded that rational control methods should be applied to keep the products away from bacterial contamination and mainly to prevent biofilm formation by taking necessary precautions, especially during the production and marketing of foods.