أثر تطوير أداء البنوك الإسلامية على حصتها السوقية: دراسة مقارنة بين البنوك الإسلامية والتقليدية في فلسطين
İslami bankaların performansının gelişiminin pazar payına etkisi: Filistin'deki İslami ve geleneksel bankalar arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 925167
  2. Yazar: SALAMA S. M. SULAIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, Filistin'deki geleneksel bankalarla karşılaştırıldığında İslami bankaların bankacılık performansını geliştirmenin pazar payları üzerindeki etkisini göstermeyi, islami bankacılıkta performansı geliştirmenin zorluklarını vurgulamayı da amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik yönünü yazmak için araştırma konusuyla ilgili çalışmaları analiz ederek betimsel bir yaklaşım izlenmiştir. Anket, bilgi toplamak için birincil kaynak olarak kullanıldı, daha sonra SPSS istatistik paketi kullanılarak analiz edilerek saha bilgisi öğrenmek amacıyla pazar payıyla ilişkilerinin kapsamını belirlemek için bankaların performansının geliştirilmesiyle ilgilidir. Çalışma ayrıca Filistin'deki İslami ve geleneksel bankaların bankacılık departmanları ve şubelerinin yöneticileriyle röportajlar yapıldı aynı zamanda bankaların performansının geliştirilmesini engelleyen zorlukların ve performans geliştirme yöntemlerinin bilinmesi amacıyla da yapıldı. Röportajı SWAT Analizi ile analiz edildi bunu da bankaların performansının zayıf ve güçlü yönlerini belirlemek içindir. Çalışma, pazar payının performanstan etkilendiği, bankalarda da hizmet kalitesi ve dijital dönüşümünün sonucuna varmıştır. Çalışma aynı zamanda İslami bankaların bankacılık performansının geliştirilmesi ile pazar payları arasında pozitif bir ilişki olduğunu belirten ilk ana hipotezi kabul etti. Ayrıca çalışmadaki değişkenler nedeniyle bankacılık performansını geliştirme eksenleri ile pazar payı eksenleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu belirten hipotezi de kabul edildi. Araştırma, bankada çalışanlarının dikkatli bir şekilde seçilmesi ve eğitilmesi gerektiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This study aims to clarify the impact of developing the banking performance of Islamic banks on their market share compared to traditional banks in Palestine, and aims to highlight the challenges of developing performance in Islamic banking. The study followed the descriptive approach by analyzing studies related to the research topic to write the theoretical aspect of the study. The questionnaire was used as a primary source for collecting information, and then analyzed using the SPSS statistical package program to obtain field information related to developing the performance of banks to determine the extent of their relationship to market share. The study also conducted interviews with managers of banking departments and branches in Islamic and traditional banks in Palestine, to find out the challenges that hinder the development of banks' performance and methods for developing their performance, and then analyzed the interview through SWAT Analysis, in order to find out the weaknesses and strengths of these banks' performance. The study concluded that market share is affected by performance. Quality of services and digital transformation in banks. The study also reached acceptance of the first main hypothesis, which states that there is a positive relationship between developing the banking performance of Islamic banks and their market share. It also accepted the hypothesis, which states that there is a positive relationship between the aspects of developing banking performance and the aspects of market share, due to the variables of the study. The study recommended the need to carefully select bank employees and train them.