التكنولوجيا المالية في المصارف الإسلامية ودورها في تعزيز الشمول المالي: فلسطين أنموذجا
İslami bankalarda finansal teknoloji ve finansal katılımın sağlanmasındaki rolü: Bir model olarak Filistin
  1. Tez No: 925165
  2. Yazar: HANEEN A M MATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; Finansal teknolojinin vurgulanması, önemi, sektörleri ve şirketlerinin işleyişi hakkında bilgi sunmak, finansal katılım kavramını ve boyutlarını ayrıntılı olarak açıklamak ve İslami bankalar aracılığıyla finansal katılımın teşvik edilmesinde finansal teknolojinin rolünü açığa çıkarmaktır. Araştırmacı, Filistin deneyimine dayanarak, finansal teknoloji, finansal katılım ve İslami bankacılık konularını incelemiş olup bu çalışmanın hedeflerini gerçekleştirmek ve teorik içeriğin sunulması için betimsel metodoloji ve finansal teknoloji alanında uzmanlaşmış personelle yapılan görüşmelerin analizi için analitik metodoloji kavramını kullanılmıştır. Çalışma, Filistin'deki düzenleyici çerçevenin finansal katılımı etkili bir şekilde teşvik ettiğini ve finansal kurumlardaki dijital dönüşüme odaklandığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, İslami bankaların bu dijital dönüşümü kademeli olarak uyguladığını ve Filistin'deki zorluklara rağmen finansal hizmetleri mümkün olan en geniş kitlelere ulaştırdığını göstermiştir. Çalışma, Filistin'de finansal katılımın teşvik edilmesi için toplum üyeleri arasında finansal kültürün yayılması, teknolojik altyapının geliştirilmesi ve finansal katılımı teşvik eden daha fazla yasa ve düzenlemenin çıkarılması gerektiği sonucuna varmaktadır. Ayrıca, İslami bankaların bu hızlı dijital dönüşümü takip etmesindeki rolünün artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to shed light on financial technology, clarify its importance, its sectors, and the operation mechanism of its companies', delve into the concept of financial inclusion, its dimensions and purpose, and reveal the role of financial technology in enhancing financial inclusion through Islamic banks. The researcher relied on the experience of the State of Palestine and the reality of financial technology, financial inclusion and Islamic banking in it. To achieve the objectives of this study, the descriptive methodology was used to present the theoretical content, and the analytical methodology was used to analyze the interviews the researcher conducted with employees specialized in the field of financial technology in Islamic banks and regulatory frameworks. The study concluded that the regulatory frameworks in Palestine contribute effectively and fundamentally to achieving financial inclusion and focusing on digitalization in financial institutions. The study illustrated this role in Islamic banks that are working on gradual digital transformation in their banking system and business, and delivering financial services to the largest possible audience in palestine, despite the existing challenges.The study recommended that enhancing financial inclusion in Palestine requires more efforts by spreading financial culture among members of Palestinian society, developing the technological infrastructure, and issuing more laws and legislation that contribute to enhancing financial inclusion, in addition to increasing the role of Islamic banks in keeping pace with this rapid digital transformation.