Zanaat yoluyla sosyal katılım: Modada kullanım pratikleri ve zanaat aktivizmi
Social participation through craft: Practices of use in fashion and craftivism
- Tez No: 925187
- Danışmanlar: PROF. LEYLA ÖĞÜT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Sürdürülebilir moda perspektifinden bakıldığında güncel moda söylemi moda paradigmasında değişim ihtiyacına işaret etmektedir. Bireylerin giysiler ve modayla ilişkisi bağlamında, giysileri ve modayı tüketim nesnesi olarak görmek yerine onlarla daha anlamlı ve daha verimli ilişkiler inşa etmesinin yolları sürdürülebilir moda çalışmalarıyla ilgili olarak araştırılmaktadır. Ayrıca bu çalışmalarda tüketiciler için yeni roller önerilerek daha aktif bir modaya katılım vurgulanmaktadır. Araştırmada modaya katılımı vurgulayan yaklaşımlardan yola çıkılarak modaya katılımın sağlanması konusu üzerine çalışılmıştır. Çalışmada bireylerin moda ve giysilerle ilgili her türlü davranışı ve modayla tüm etkileşimleri“modaya katılım”çerçevesinde kavramsallaştırılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada modaya katılımın teşvik edilmesi ve sağlanması için zanaat aktivizminin bir strateji olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Zanaat aktivizmi hem bir aktivizm türü hem de bir tür sosyal değişim aracı olarak görülmesi açısından bir araca dönüşme potansiyeline sahiptir. Çalışmanın esas amacı zanaat aktivizminin modaya katılımın sağlanmasında nasıl bir strateji olarak kullanılabileceği sorusundan hareketle belirlenmiştir. Çalışma uygulama temelli bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada modaya katılımla ilişkili olarak gerçekleştirilen zanaat aktivizmi eylemleri modaya katılımla ilişkili olarak belirlenen“modayı açmak”,“güç dengeleri”ve“topluluk oluşturmak”başlıkları altında incelenmiştir. Gerçekleştirilen eylemler modaya katılımın boyutları olarak belirlenen başlıklar bağlamında tartışılmıştır. Çalışmada modaya katılım için zanaat aktivizminin genel olarak bireysel değişim, toplumsal değişim ve yerellik gibi temalar üzerinden işlevselleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
From a sustainable fashion perspective, current fashion discourse points to a need for change in the fashion paradigm. In the context of individuals' relationship with clothes and fashion, instead of seeing clothes and fashion as objects of consumption, ways to build more meaningful and productive relationships with clothes and fashion are being investigated in sustainable fashion studies. In addition, these studies emphasize more active participation in fashion by proposing new roles for consumers. In the research, the subject of ensuring participation in fashion was studied based on approaches emphasizing participation in fashion. All kinds of behaviors of individuals regarding fashion and clothes and all their interactions with fashion were conceptualized within the framework of“participation in fashion.”In this direction, it was decided to use craft activism as a strategy in the study to encourage and ensure participation in fashion. Craft activism has the potential to become a tool in terms of being seen as both a type of activism and a type of social change tool. The main purpose of the study was determined by asking how craft activism can be used as a strategy for ensuring participation in fashion. The study was carried out as an application-based research. In the study, craft activism actions carried out in relation to participation in fashion were examined under the headings of“opening up fashion”,“balance of power”and“building community”determined in relation to participation in fashion. The actions carried out were discussed in the context of the headings determined as the dimensions of participation in fashion. In the study, it was seen that craft activism for participation in fashion was generally functionalized through themes such as individual change, social change, and locality.