القطاع الثالث: تقدير اقتصادي إسلاميدراسة تطبيقية على الواقع اليمني ودوره في إعادة الإعمار
İslam ekonomisi açısından üçüncü sektörün Yemen'in yeniden yapılmasındaki rolü: Uygulamalı bir çalışma
- Tez No: 925189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, İslam ekonomisinde üçüncü sektör kavramını ve onun ayırt edici özelliklerini İslam ekonomik sistemi ve bileşenleri çerçevesinde tanıtmayı ve üçüncü sektörün ekonomik, sosyal, politik ve kalkınma açısından rolünü netleştirmeyi amaçlamaktadır. Yemen'de üçüncü sektörün gerçekliğini, finansman kaynaklarını ve karşılaştığı en önemli engelleri analiz ederek, üçüncü sektörün katkı sağlamadaki rolünü açıklamaktadır. Çalışmada Yemen'de gerçekleşecek yeniden yapılanmada, genel olarak üçüncü sektörü, bileşenlerini ve özelliklerini, özel olarak ise Yemen'deki üçüncü sektörü incelemek için tümevarımsal yaklaşım, Yemen'deki üçüncü sektörün gerçekliğini ve en önemli kısmını açıklığa kavuşturmak için tanımlayıcı yaklaşım kullanılmıştır. Ayrıca önemli sorunlar, Finansman kaynakları, üçüncü sektör gerçeği röportajlar ve Yemen'de faaliyet gösteren yerel ve uluslararası kuruluşların raporları ve Birleşmiş Milletler'in küresel raporları aracılığıyla analiz edilmesiyle, Yemen'deki sektör hakkında birçok sonuca ulaşılmıştır. Bunlardan en önemlileri: Üçüncü sektör ise kar amacı gütmeyen bir sektör olan sosyal sektördür. Aynı zamanda hür iradeyle kurulmuş olup hukuken tüzel kişilik olarak kabul edilmiştir. Üçüncü sektörün bileşenleri yalnızca hayır kurumları ve derneklerle sınırlı olmayıp, siyasi partiler, sendikalar, araştırma ve çalışma merkezleri ve kurumları da içermektedir. Yemen'deki üçüncü sektör kuruluşları kaynak sıkıntısı çekmekte olup, artan ihtiyaçlar ışığında, ağırlıklı olarak uluslararası kuruluşların desteğine ve bireylerden gelen bağışlara güvenmektedirler. Yemen'deki üçüncü sektör kuruluşları güvenlik engelleriyle karşı karşıya kalırken, üyeleri öldürülürken ve tutuklanırken ve ofisleri yağmalanıp kapatılırken, çoğu proje ve program yardım yönüne odaklandığından kimlik ve sosyal doku güçlendiriliyor ve aralarında ulusal güçlenme zayıflığı ortaya çıkıyor. Yemen'deki üçüncü sektör kuruluşları altyapının restorasyonuna katkıda bulunmaktadır. Bazı üçüncü sektör kuruluşları her alanda projelerin yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunarak devlet kurumlarının geliştirilmesine ve idari kadroların yetiştirilmesine katkıda bulunurken, bazı kuruluşlar da yeni ortaya çıkan üçüncü sektör kuruluşlarının rehabilite edilmesine katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
The study aims to identify the concept of the third sector in the Islamic economy and its distinctive characteristics, clarify its role in the economic, social, and political and development fields, analyze the reality of the third sector in Yemen, its sources of funding and the most important obstacles facing it, and explain its role and contribution to reconstruction in Yemen. Using the inductive approach, the descriptive approach, and the analytical approach to analyze and describe the reality of the third sector in general and in Yemen in particular, through interviews and reports of local and international organizations working in Yemen. The study concluded that the third sector is of a social, non-profit nature, and is established by free will and with a legal personality legally. The components of the third sector are not limited to organizations and charitable societies, but rather include political parties, unions, and the Endowments Center for Studies and Research. The study also concluded that Yemeni third sector organizations are resource-scarce. In light of the increasing needs, it relies mainly on the support of international organizations and donations from individuals, and most of its projects and programs focus on the relief aspect. Yemeni third sector organizations face serious security obstacles, and their offices have been looted and closed. It also suffers from weakness in strengthening national identity and strengthening the social fabric. These organizations contribute to reconstruction projects in various fields, including: rehabilitating infrastructure, government institutions, training administrative cadres, and some rehabilitating emerging third sector organizations.