Özel sektörde çalışan antrenörlerin iş tatmini ve motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between job satisfaction and motivation of coaches working in the private sector
  1. Tez No: 925205
  2. Yazar: İBRAHİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET SEVİNDİK AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Özel sektörde çalışan antrenörlerin iş tatmini ve motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma bilimsel yöntemleri içerisinde yer alan nicel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelindedir. Araştırma evrenini, Doğu Anadolu Bölgesindeki özel sektörde çalışan antrenörler oluşturmaktadır. Örneklemini ise Erzurum ilinde aktif olarak çalışan 87 kadın ve 115 erkek olmak üzere toplam 202 özel sektörde çalışan antrenörler oluşturmaktadır. Araştırma üç bölümden oluşturmuştur. Birinci bölümde katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durum, ekonomik düzey, çalışılan bölge, kaç aydır özel sektörde çalışan antrenörler olarak çalışanısınız ve sporcu bulma konusunda zorluk çekiyor musunuz gibi kişisel bilgi formu olacaktır. İkinci bölüm“İş Tatmin Ölçeği”oluştururken, üçüncü bölümü ise“Yetişkin Motivasyon Ölçeği”oluşturmaktadır. Veriler SPSS analiz programıyla raporlanmıştır. Verile normal bir dağılıma sahip olduğu için parametrik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between job satisfaction and motivation of coaches working in the private sector. Methods: The research was carried out with the quantitative method within the scientific methods. It is in the general screening model based on quantitative data and in the relational screening model. The research population consists of coaches working in the private sector in the Eastern Anatolia Region. The sample consists of a total of 202 coaches working in the private sector, 87 women and 115 men actively working in Erzurum. The research consisted of three parts. In the first part, there will be a personal information form such as gender, age, marital status, educational status, economic level, region of work, how many months you have been working as a coach working in the private sector and do you have difficulty in finding athletes. The second part is the“Job Satisfaction Scale”and the third part is the“Adult Motivation Scale”. The data were reported with the SPSS analysis program. Parametric tests were applied because the data had a normal distribution.