Construction of pdru nanoparticles decorated reduced graphene oxide composite for electrochemical sensing of enrofloxacin
Enrofloksasinin elektrokimyasal algılanması için indirgenmiş grafen oksit kompozitini dekor eden pdru nanopartiküllerinin yapısı
  1. Tez No: 925212
  2. Yazar: ARAM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. ADEM ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, yüzeyi indirgenmiş grafen oksit cam karbon elektrot (Pd@Ru/rGO/GCE) üzerine kaplanmış paladyum (Pd) ve rutenyum (Ru) bimetalik nanopartiküllere bağlı yeni bir elektrokimyasal sensör, yüzey analizi morfolojisi SEM ve EDX ile incelendi. Sonuçlar, elde edilen Pd@Ru/rGO nanopartiküllerinin düzgün, kompakt bir morfolojiye sahip olduğunu ve rGO yüzeyinde homojen olarak dağıldığını gösterdi. Pd ve Ru'yu tespit etmek için X-ışını kırınımı (XRD) ve fotoelektron spektroskopik (XPS) analizleri kullanıldı. Veriler, bimetalik nanopartiküllerin rGO yüzeyindeki birikimlerinin başarılı olduğunu gösterdi. Pd@Ru/rGO/GCE, enrofloksasinin tespiti için kullanıldı; elektrokimyasal duyarlılık 0,0291 µA µM-1 idi ve doğrusal aralığın 0,6 ile 116 µM arasında olduğu ve enrofloksasini tespit etmek için 0,2 µM'lik bir tespit limiti ile mükemmel performans ve düşük bir tespit limiti gösterdiği tahmin edildi. Deneysel sonuçlar hazırlanan Pd@Ru/rGO/GCE'nin mükemmel tekrarlanabilirlik ve tekrarlanabilirlik elektrodu ve yüksek kararlılığa sahip Pd@Ru/rGO/GCE sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new electrochemical sensor depending on bimetallic nanoparticles palladium (Pd) and ruthenium (Ru) coated on the surface reduced graphene oxide glass carbon electrode (Pd@Ru/rGO/GCE), examined by surface analysis morphology SEM and EDX was constructed. The results displayed that the obtained Pd@Ru/rGO nanoparticles have a uniform, compact morphology and were homogeneously distributed on the surface of rGO. The x-ray diffraction (XRD) and photoelectron spectroscopic (XPS) analyses were used to detect Pd and Ru. The data showed that the depositions of bimetallic nanoparticles on the surface rGO were successful. Pd@Ru/rGO/GCE was used for the detection of enrofloxacin; electrochemical sensitivity was 0.0291 µA µM-1, and the linear range was estimated to be between 0.6 and 116 µM with a detection limit of 0.2 µM to detect enrofloxacin, indicating excellent performance and a low detection limit. Experimental results show that prepared Pd@Ru/rGO/GCE exhibited excellent reproducibility and repeatability electrode, as well as high-stability Pd@Ru/rGO/GCE.