Okulların doğal gaz yakıtlı kazan dairelerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of schools' natural gas-fi̇red boi̇ler rooms i̇n terms of occupati̇onal health and safety
  1. Tez No: 925213
  2. Yazar: AHMET ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kanunu, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların, görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektedir. Okul/kurum müdürlükleri de okul binası ve bahçesi içerisinde okulda görev yapan öğretmen ve diğer çalışanlar ile öğrenim gören öğrencilerin her türlü risk ve tehlikelerden koruyarak güvenliklerini sağlamakla yükümlüdür. Doğal gaz yakıtlı kazan daireleri okul binası içinde bulunan binanın ısıtma sisteminin bulunduğu bölümlerdendir ve bazı risk ve tehlikeleri barındırmaktadır. Bu risk ve tehlikeler göz önünde bulundurularak 28 sorudan oluşan gözlem formu okul/kurum binaları, doğal gaz risk ve tehlikeleri ve ısıtma sistemi risk ve tehlikelerine göre hazırlanmıştır. Hazırlanan gözlem formu doğrultusunda Amasya İli ve ilçelerinde bulunan okul/kurum doğal gaz yakıtlı kazan daireleri gezilerek saha çalışması yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda okul/kurumlarda bulunan doğal gaz yakıtlı kazan dairelerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından uygunluğuna bakılmıştır. Ayrıca bu sonuca göre iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan ve alınması gereken önlemler hakkında görüş ve öneriler ifade edilmiştir. Görüş ve öneriler doğrultusunda, kazan dairesinde güvenlik şartlarını sağlamak için okul idareleri tarafından iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılması gerekenler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Occupational Health and Safety Law regulates the duties, authorities, responsibilities, rights and obligations of employers and employees to ensure occupational health and safety in workplaces and to improve existing health and safety conditions. School/institution directorates are also obliged to ensure the safety of teachers and other employees working at the school and students studying in the school building and garden by protecting them from all kinds of risks and dangers. Natural gas-fired boiler rooms are among the parts of the school building where the heating system is located and contain some risks and dangers. Considering these risks and hazards, the observation form consisting of 28 questions was prepared according to school / institution buildings, natural gas risks and hazards and heating system risks and hazards. In line with the prepared observation form, field work was carried out by visiting the natural gas boiler rooms of schools / institutions in Amasya Province and its districts. As a result of the evaluation, the suitability of natural gas boiler rooms in schools / institutions in terms of occupational health and safety was examined. In addition, according to this result, opinions and suggestions were expressed about the measures taken and to be taken on occupational health and safety. In line with the opinions and suggestions, the actions to be taken by school administrations within the scope of occupational health and safety to ensure safety conditions in the boiler room were explained.