Dönüştürücü liderlik ile yönetsel yaratıcılık arasındaki ilişkide bilgi yönetiminin düzenleyici rolü
The moderating role of knowledge management in the relationship between transformational leadership and managerial creativity
  1. Tez No: 925240
  2. Yazar: ALAA THABİT ABDULLAH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN KAZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Liderlik hakkında yazılan literatürünün çoğu, bir liderin veya liderlik tarzının takıma ve organizasyona nasıl yardımcı olduğuna odaklanmaktadır. Liderlerin astları üzerinde gözle görülür bir etkisi vardır ve bu dolaylı olarak organizasyona da yansımaktadır. Çalışanların uyaranlara farklı tepkiler verdiklerini kabul etmek önemlidir. Bu motive edici faktörlerin bireyleri ve organizasyon içindeki performanslarını ne ölçüde etkilediği, onların kişisel ve davranışsal özelliklerine bağlıdır. Liderlik, idari süreçte temel ve esaslı bir unsurdur ve idari işin en önemli bileşenlerinden biridir. Gerekli değişiklikleri uygulamaya yönelik çabaları motive etmede liderliğin önemi benzeri görülmemiş bir şekilde ortaya konmaktadır. Günümüzde işletmelerin başarısı büyük ölçüde liderlerinin performansına bağlıdır. Liderin organizasyon içindeki yaratıcılığı, organizasyonun süreçlerini şekillendirmede ve işin nasıl bölüneceğini ve görevlerin nasıl dağıtılacağını belirlemede liderliğin etkisini vurgular. Liderlik, çalışanları yönlendirmeye, motivasyonlarını artırmaya ve aralarındaki koordinasyonu sağlamaya katkı sağladığı için örgütün hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu konunun önemi, başarılı liderliğin bireylerin gelişimini teşvik etme, takım ruhunu geliştirme ve esas olarak organizasyonun stratejik hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunma yeteneğinde yatmaktadır. Çalışanların başarısında önemli rol oynayan ve organizasyon içerisinde elde edilen sonuçları etkileyen bir diğer husus ise yaratıcılıktır. Günümüzde yaratıcılık artık yalnızca bireyle sınırlı kalmayıp, çeşitli alanlarda yaratıcılığı benimseyen ve besleyen örgütlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Yönetsel yaratıcılık sayesinde bir kuruluş, hedeflerine daha az çaba ve daha az maliyetle ulaşmayı hızlandırabilmektedir. Bu araştırma, İstanbul'da farklı sektörlerde çalışan temsili bir örneklem üzerinden dönüştürücü liderlik ile yönetsel yaratıcılık arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve bilgi yönetiminin bu ilişkide düzenleyici bir role sahip olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda dönüştürücü liderliğin yönetsel yaratıcılık boyutları ile bilgi yönetimi boyutları arasındaki ilişkileri detaylı bir şekilde tartışmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre dönüştürücü liderliğin yönetsel yaratıcılık üzerinde etkisi bulunmaktadır. Öte yandan bilgi yönetimi, dönüştürücü liderlik ile yönetsel yaratıcılık arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Leadership is typically defined as how a leader or leadership style contributes to the team or organization. Subordinates are directly impacted by their leaders, and this has an indirect effect on the organization as well. It's critical to understand that different employees react to stimuli in different ways. The impact of these motivational variables on individuals' success inside the organization is contingent upon their behavioral and personal traits. One of the most crucial aspects of administrative work is leadership, which is a basic and necessary component of the administrative process. The importance of leadership in motivating attempts to enact the necessary reforms is emerging in a way that has never been seen before. Today, the organization's ability to succeed majorly rests on its leaders. The leader's creativity within the organization highlights the influence of leadership in shaping the organization's processes and determining how work is divided, and tasks are distributed. Leadership plays an important role in achieving the goals of the organization as it contributes to directing employees, increasing their motivation and ensuring coordination among them. The importance of this topic lies in the ability of successful leadership to stimulate the development of individuals, develop team spirit and essentially contribute to the achievement of the organization's strategic goals. Creativity is another factor that has a significant impact on employee success and the outcomes attained within the organization. Organizations that promote and encourage creativity in a variety of industries these days give creativity more consideration than merely the individual. An organization can expedite the attainment of its objectives with less effort and expenses by utilizing managerial creativity. This research aims to evaluate the relationship between transformational leadership and managerial creativity through a representative sample of workers in different sectors in Istanbul. It also seeks to determine whether knowledge management has a moderating role in this relationship. Additionally, it intends to address the relationship between managerial creativity and knowledge management. The findings of this study indicate that transformational leadership has an impact on management creativity. On the other hand, knowledge management plays a regulatory role in the relationship between transformational leadership and managerial creativity.