Proaktif ve reaktif kontrol süreçlerinin dikkat ağları ile ilişkisinin olaya ilişkin beyin potansiyelleriyle araştırılması
Investigation of the relationship of proactive and reactive control processes with attention networks by using event-related potentials
  1. Tez No: 925241
  2. Yazar: GÖZDE KIZILATEŞ EVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikoloji, Physiology, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kognitif kontrol, hedefe yönelik davranışları optimize etmek için bilişsel kaynakların düzenlenmesini ifade eder. Bu süreçte, gelecekteki uyaranlara önceden yanıt stratejileri oluşturmayı sağlayan proaktif kontrol ile mevcut uyaranlara anlık tepkiler vermeyi içeren reaktif kontrol olmak üzere ikili bir mekanizma yer alır. Bu çalışma, bu süreçlerin nöral aktivasyon dinamiklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, 30 sağlıklı katılımcıya proaktif veya reaktif kontrol süreçlerinin daha ön planda olduğu varsayılan iki farklı AX-Sürekli Performans Görevi (AX-CPT) uygulanarak, elektroensefalogram kayıtları alınmış ve olaya ilişkin potansiyellerin (OİP) görevler arasındaki farklılıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cognitive control refers to regulation of cognitive resources to optimize goal-directed behaviors. This process involves a dual mechanism involving proactive control, which involves forming response strategies in advance to future stimuli, and reactive control, which involves making immediate responses to current stimuli. This study aims to investigate the neural activation dynamics of these processes. In the study, two different AX-Continuous Performance Tasks (AX-CPT), which were hypothesized to more prominently requiring proactive or reactive control processes, were applied to 30 healthy participants. Electroencephalogram were recorded and the differences in event-related potentials (ERPs) between the two tasks were evaluated.