Kedilerde vertebra kırık ve luksasyonlarının poliaksiyal vida-rod sistemi ile sağaltımının klinik, radyografik ve bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the treatment of vertebral fractures and luxations with polyaxial screw-rod system by clinical, radiographical and computed tomography in cats
  1. Tez No: 925250
  2. Yazar: SİMGE AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kedilerde travmatik vertebra kırık ve/veya luksasyonları trafik kazası, yüksekten düşmeler, ısırık yaraları, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek etkili travmalar sonucunda sıklıkla meydana gelmektedir. Mevcut literatürler incelendiğinde; travma sonrası kedilerin yaklaşık %16 ila %26'sının travmatik vertebra hasarından etkilendiği varsayılmaktadır. Spinal travmaya bağlı meydana gelen nörolojik problemler, kedilerde görülen tüm nörolojik problemler içinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple vertebra kırık ve/veya luksasyonlarının sağaltımında birçok çalışma bulunmaktadır. Cerrahi stabilizasyon kararı; nörolojik bulgulara, travma üzerinden geçen süreye, vertebral instabilitenin derecesine ve spinal kord kompresyonuna bağlıdır. Kedilerde vertebra kırık ve/veya luksasyonlarının tedavisinde tercih edilen farklı yöntemler mevcuttur ve bu yöntemlerin bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Vida-polimetilmetakrilat (PMMA), pin PMMA, pin-serklaj ve plak uygulamaları en çok tercih edilen yöntemlerdir. Bu tez çalışmanın amacı kedi vertebra kırık ve/veya luksasyonlarında vida-rod sisteminin klinik, radyografik ve bilgisayarlı tomografik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, torakal ve lumbal vertebra kırık ve/veya luksasyon tanısı konulmuş farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki 20 kedide poliaksiyal vida-rod sistemi kullanılarak sağaltımı yapıldı; klinik, radyografik ve bilgisayarlı tomografi sonuçları değerlendirildi. Hastaların anamnezi alındıktan sonra fiziksel ve nörolojik muayeneleri yapıldı. Radyografik incelemeler ve bilgisayarlı tomografi verileri değerlendirilerek kırık ve/veya luksasyonun lokalizasyonu, lezyonun tipi belirlendi. Pre-operatif dönemde bilgisayarlı tomografi ile elde edilen görüntüler üzerinde ölçümler yapılarak implant uygulama açıları ve boyutları saptandı. Operasyondan sonra bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme ve radyografik incelemeler tekrarlandı, implant başarısı değerlendirildi. İmplant uygulamalarının değerlendirilmesinde, pre-operatif ölçümlerle uyumu, kemik tutulumu ve spinal kanala penetrasyonun varlığı göz önünde bulunduruldu. Post-operatif süreçte nörolojik bulguların derecelendirilmesi 1.gün, 3.gün, 10.gün ve 30.gün rutin olarak tekrarlandı, gelişmelere göre yöntemin etkinliği ve başarısı değerlendirildi. Sonuç olarak; kedilerde vertebra kırıklarının sağaltımında poliaksiyal vida-rod sisteminin olumlu sonuçlar verdiği, diğer yöntemlerin mevcut dezavantajlarına çözümler sağladığı ve alternatif olarak kullanılabileceği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Traumatic vertebral fractures and/or luxations in cats have been frequently seen as a result of high‐impact trauma as vehicular accidents, falls from heights (High-rise syndrome), bite wounds, gunshots. When the current literature is searched, It is assumed that after traumas, approximately 16% to 26% of the cats are affected by traumatic vertebral injury. Neurologic problems due to spinal trauma have an important role among all neurological problems in cats. Because of this there are various studies about the treatment of vertebral fractures and/ or luxations. The need for surgical stabilization is based on the degree of vertebral column instability and spinal cord compression. There are different methods preferred in the treatment of vertebral fractures and/or luxations in cats and these methods have some advantages and disadvantages. Screw-polymethylmetacrylate (PMMA), pin - PMMA, pin - cerclage and plates are the most frequently preferred methods. The aim of this study is to evaluate the clinical, radiological and computed tomography results of stabilization of vertebral fractures and/or luxations with polyaxial screw-rod system in cats. In this study, 20 cats in different breeds, ages and gender diagnosed with thoracic or lumbar vertebral fractures and/or luxations were treated by using the polyaxial screw-rod system and clinical, radiological, computed tomography results were evaluated. After recording anamneses, physical and neurological examination were performed. The localization and type of the fracture and/or luxation were determined by evaluating the radiographic and computed tomography examinations. In the pre-operative period, measurements were made on the images obtained with computed tomography to determine the implant application angles and dimensions. Radiographic and computed tomography examinations were repeated after the operation, and the success of the implants were evaluated. In the evaluation of implant applications, compatibility with pre-operative measurements, bone purchase and presence of the penetration into the spinal canal were considered. In the post-operative period, the grading of neurological findings were repeated routinely on the 1st day, 3rd day, 10th day and 30th day, according to the improvements the effectiveness and success of the method was evaluated. As a result; It was observed that positive results were obtained with the polyaxial screw-rod system in the treatment of vertebral fractures in cats, that it provides solutions to the current disadvantages of other methods and that it can be used as an alternative.