Video aracılı torakoskopik cerrahi hastalarında ultrasonografi.eşliğinde yapılan torasik paravertebral blok, erektor spina ve serratus posterior superior interkostal plan bloklarının postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic efficacy of thoracic paravertebral block, erector spinae plane block and serratus posterior superior intercostal plane blocks performed under ultrasonographic guidance in video-assisted thoracoscopic surgery patients
- Tez No: 925251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR PALABIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Video aracılı torakoskopik cerrahide (VATS) postoperatif analjezi sağlamak amaçlı torasik bölge plan blokları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, VATS yapılan hastalarda ultrasonografi eşliğinde uygulanan torasik paravertebral (TPV), erektör spina plan (ESP) ve serratus posterior superior interkostal plan (SPSIP) bloklarının postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. YÖNTEM: Çalışma için yerel etik kuruldan onay alındı. Çalışmamızda Kasım 2023- Ekim 2024 tarihleri arasında VATS cerrahisi geçirmiş hastaların dosyaları tarandı. 18- 65 yaş aralığında, ASA I-III risk grubunda ve TPV, ESP ve SPSIP blok uygulanmış hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri arşiv dosyalarından elde edildi. Postoperatif ilk 24 saatlik opioid tüketimi, sayısal değerlendirme ölçeği (NRS) skorları, ilk analjezi gereksinim zamanları ve kurtarıcı analjezik gereksinim zamanı dosyalarından taranarak elde edildi. BULGULAR: Çalışmamızda TPV blok uygulanmış 20, ESP blok uygulanmış 20 ve SPSIP bloğu uygulanmış 19 hasta olmak üzere toplam 59 hasta saptandı. Gruplar arasında fentanil tüketimi ve ilk analjezi gereksinim zamanı benzerdi. Gruplar arasında postoperatif 0., 2., 4., 8., 16. ve 24. saat sayısal değerlerlendirme ölçeği (NRS) ile değerlerlendirilen ağrı şiddetinde anlamlı farklılık saptanmadı. Ayrıca, gruplar arasında ilk analjezi gereksinim zamanı ve kurtarıcı analjezi ihtiyacı da benzer bulundu. SONUÇ: Çalışmamızda VATS uygulanan hastalarda postoperatif analjezik amaçlı kullandığımız TPV, ESP ve SPSIP bloklarının yeterli analjezi sağlamada etkin oldukları ve etkinliklerinin benzer olduğu kanısındayız. Her üç yöntemin de VATS için birbirine alternatif olarak güvenli şekilde uygulanabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Thoracic region plane blocks are widely used to provide postoperative analgesia in video-assisted thoracoscopic surgery (VATS). The aim of this study is to compare the postoperative analgesic effectiveness of thoracic paravertebral (TPV), erector spina plane (ESP), and serratus posterior superior intercostal plane (SPSIP) blocks, all performed under ultrasound guidance, in patients undergoing VATS. METHODS: Approval was obtained from the local ethics committee for this study. Medical records of patients who underwent VATS surgery between November 2023 and October 2024 were reviewed. Patients aged 18–65 years, classified as ASA I-III risk and who received TPV, ESP or SPSIP blocks were included in the study. Demographic data were collected from the patients' archived records. Postoperative opioid consumption in the first 24 hours, Numerical Rating Scale (NRS) scores, time to first analgesic requirement, and time to need for rescue analgesics were retrieved from the medical files. RESULTS: A total of 59 patients were identified, with 20 in the TPV block group, 20 in the ESP block group, and 19 in the SPSIP block group. There were no significant differences in fentanyl consumption or time to first analgesic requirement between the groups. Furthermore, no significant differences were found in the NRS scores at postoperative hours 0, 2, 4, 8, 16, and 24. The time to first analgesic requirement and need for rescue analgesia were also similar among the groups. CONCLUSION: In our study, we conclude that TPV, ESP, and SPSIP blocks, which were used for postoperative analgesia in VATS patients, were effective in providing adequate analgesia, with similar efficacy across the groups. We believe that each of these methods can be safely used as an alternative for postoperative analgesia in VATS procedures.