Kedilerde diyafram fıtığının bilgisayarlı tomografik görüntülenmesi ve akciğer hacminin preoperatif oksijen saturasyonu ile karşılaştırılarak prognoza etkisinin araştırılması
Computed tomography imaging of diaphragm hernia in cats and investigation of the effect of lung volume on prognosis by comparison with preoperative oxygen saturation
  1. Tez No: 925249
  2. Yazar: GİZEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diyafram fıtığı trafik kazası, yüksekten düşme, kavga gibi travmalar sonucunda diyaframda oluşan ruptur aracılığıyla abdominal organ veya organların toraks içerisine fıtıklaştığı ve veteriner cerrahide sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Fıtıklaşan organ veya organların akciğerler üzerindeki basısı sonucu toraks hacmi ve akciğer hacmi azalarak hastanın solunumunu güç bir şekilde yapmasına ve hayati parametrelerinden biri olan oksijen satürasyonunun azalmasına neden olarak hastanın ölüm riskini artırmaktadır. Bilgisayarlı tomografik görüntüleme uygulama süresinin kısa olması, kesitsel görüntüleme ile süperimpozisyonu ortadan kaldırması, çok düzlemli rekonstrüksiyon sağlaması, akciğer penceresi kullanılarak akciğer parankiminin ve toraksın detaylı incelenmesini sağlayarak hastalık ve hasta hakkında bilgi sağlar. Bu tez çalışmasının amacı diyafram fıtığı olan kedilerden elde edilen preoperatif oksijen satürasyonu ve bilgisayarlı tomografik görüntülerde ölçülen akciğer hacimleri karşılaştırılarak bu iki veri arasındaki ilişki ortaya konulmasıdır. Bunlara ek olarak olguların preoperatif ve postoperatif kan gazı ve laktat değerleri karşılaştırılarak tüm bu veriler ortaya koyulup diyafram fıtığı olgularına yaklaşım ve prognoza etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çeşitli nedenlerle getirilen ve yapılan muayeneler sonucunda diyafram fıtığı tanısı konulan 30 kedi çalışmanın materyalini oluşturdu. Tüm olguların operasyon öncesi oksijen satürasyonu, kan gazı ve laktat ölçümleri yapılarak bilgisayarlı tomografik toraks çekimleri gerçekleştirildi. Tüm olgular opere edildi ve operasyon sırasında fıtıklaşan organlar, ruptur yeri ve şekli kaydedildi. Postoperatif 48. Saatte olguların kan gazı ve laktat ölçümleri tekrarlanarak bilgisayarlı tomografik görüntülerde akciğer hacim ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler ve ölçümler istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Diaphragmatic hernia is a condition frequently encountered in veterinary surgery where abdominal organs or organs herniate into the thorax through a rupture in the diaphragm as a result of traumas such as traffic accidents, falling from heights, or fighting. As a result of the pressure of the herniated organ or organs on the lungs, the thoracic volume and lung volume decrease, causing the patient to have difficulty breathing and a decrease in oxygen saturation, one of the vital parameters, thus increasing the patient's risk of death. Computerized tomographic imaging provides information about the disease and the patient by providing short application time, eliminating superimposition with cross-sectional imaging, providing multi-planar reconstruction, and detailed examination of the lung parenchyma and thorax using the lung window. The aim of this thesis is to compare the preoperative oxygen saturation obtained from cats with diaphragmatic hernia and the lung volumes measured in computerized tomographic images and to reveal the relationship between these two data. In addition, it was aimed to compare the preoperative and postoperative blood gas and lactate values of the cases and to present all these data and evaluate their effects on the approach to diaphragmatic hernia patients and prognosis. The material of the study consisted of 30 cats brought for various reasons and diagnosed with diaphragmatic hernia as a result of examinations. Preoperative oxygen saturation, blood gas and lactate measurements were taken for all patients and computerized tomographic thorax images were performed. All cases were operated on and during the operation, the herniated organs, rupture location and shape were recorded. Postoperatively, blood gas and lactate measurements of the cases were repeated at the 48th hour and lung volume measurements were made on computerized tomographic images. The obtained data and measurements were evaluated statistically.