Arpa (Hordeum vulgare L.) ile tek yıllık yoncanın (Medicago orbicularis L.) birlikte ekiminde ot kalitesi ile ot ve tane verimlerinin belirlenmesi
Determination of forage quality and forage and grain yields in intercropping of barley (Hordeum vulgare L.) and annual medic (Medicago orbicularis L.)
- Tez No: 925252
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTINGÜL ÖZASLAN PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tek yıllık yoncaların tarımda kullanılması, toprağın, bitkinin ve çevrenin sağlığı için vazgeçilmezdir. Bu çalışmanın amacı, arpayı yalın ve tek yıllık yonca ile (Medicago orbicularis) %100, %75, %50, %25 oranlarında karışık ekerek ot verimi, kalitesi ve arpanın verimi belirlenmiştir. Deneme Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesinde 2022-2024 yıllarında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme planına göre üç tekrarlı olarak sonbaharda kuru şartlarda kurulmuştur. İki yılın sonuçlarına göre en yüksek yeşil ve kuru ot verimi Arpa+%100 Tek yıllık yonca karışımdan elde edilmiştir. Otun ham protein oranı Arpa+Tek yıllık yonca karışımında en yüksek olurken, en düşük yalın arpada belirlenmiştir. Otun NDF, ADF ve ADL ve kül miktarı karışımlardan etkilenmemiştir. Arpanın tane hasadı zamanında, bitki boyu, başakta tane sayısı, biyolojk verim yapılan karışımlardan etkilenmezken, başak uzunluğu, hasat indeksi, arpanın tek yıllık yonca ile %100, %75, %50 karışımlarında en yüksek olmuştur. M2'deki başak sayısı, en çok Arpa+%100 Tek yıllık yonca karışımında belirlenmiştir. Arpanın bin tane ağırlığı ve tane verimi en yüksek arpayla %100 karışık ekilen tek yıllık yonca parsellerinde belirlenmiştir. Sonuç olarak, arpanın hem ot verimi ve kalitesi hem de tane verimi bakımından tek yıllık yonca ile karışık ekilmesi, özellikle de %100 tek yıllık yonca kullanılması tavsiye edilebilir. Sürdürülebilir tarım yapmak için tek yıllık baklagillerin üretime katılması gerekir.
Özet (Çeviri)
The use of medic in agriculture is indispensable for the health of the soil, plant and environment. The aim of this study was to determine the forage yield, quality and yield of barley by sowing pure barley and mixed barley with medic (Medicago orbicularis) at the rates of 100%, 75%, 50% and 25%. The trial was conducted at Çanakkale Onsekiz Mart University Dardanos Campus in 2022-2024. Randomized blocks were set up in dry conditions in autumn in three repetitions according to the experimental design. According to the results of two years, the highest green and hay yield was obtained from the mixture of Barley + 100% Medic. While the crude protein ratio of the forage was highest in the Barley + Medic mixture, the lowest was determined in pure barley. NDF, ADF, ADL and ash content of the forage were not affected by the mixtures. At the time of grain harvest of barley, plant height, number of grains per spike, and biological yield were not affected by the mixtures, while ear length and harvest index were highest in 100%, 75%, 50% mixtures of barley with annual alfalfa. The number of ears per M2 was determined mostly in the Barley + 100% Medic mixture. The thousand grain weight and grain yield of barley were highest in medic plots planted 100% mixed with barley. As a result, it may be recommended to plant barley mixed with medic, especially using 100% medic, in terms of both forage yield and quality and grain yield. In order to achieve sustainable agriculture, annual legumes must be included in production.