Çukurova koşullarında iskenderiye üçgülünün (Trifolium alexandrium l.) kışlık ara ürün olarak değişik buğdaygillerle karışım halinde yetiştirilme olanakları üzerinde araştırmalar
Research on growing possibilities of berseem clover (T. alexandrium l.) with some grasses as mixture season under Çukurova conditions
- Tez No: 65226
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
öz Çukurova koşullarında, iskenderiye üçgülünün değişik buğdaygil türleri ile karışım halinde, kışlık ara ürün olarak, yeşil ot üretim amacıyla yetiştirilme olanaklarının belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışma, 1994-95 ve 1995-% yıllarında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında yürütülmüştür. Araştırma, bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve karışıma giren buğdaygil türleri ana parselleri, karışım oranlan ise ah parselleri oluşturmuştur. Deneme, buğdaygil materyali olarak buğday {Triticum durum (Desf.)), arpa (Hordeum vuigare), yulaf (Avena sativa (L.)), tritikale ÇLTriticosecah (Wittmack.)) ve tek yıllık çim (Lolium multifiorum L.) türleri, karışım oranlan olarak %75 Buğdaygil + %25 İskenderiye Üçgülü, %50 Buğdaygil + %50 İskenderiye Üçgülü ve %25 Buğdaygil + %75 İskenderiye Üçgülü olacak şekilde düzenlenmiştir. Araştırma sonucunda, karışıma giren bitkilerin tek verimlerinin azaldığı, ancak toplam verimde artışlar olduğu bulunmuştur. Yeşil ot verimi bakımından en yüksek değer 3640.63 kg/da ile yulafın %75 oranında karışıma girdiği sistemden, en yüksek kuru ot verimin 804.79 kg/da ile saf tritikale parselinden elde edilmiştir. Tritikale ve yulafın %25 oranında karışıma girmesiyle birim alandan elde edilen toplam ham protein verimi bakımından saf ekimlerden üstün değerler elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study, was conducted to determine the possibilities of growing berseem mixtures with different cereal species as winter crop for forage, was carried out at the experimental area of University of Çukurova, FacuKy of Agriculture, Field Crops Department in 1994-95 and 1995-1996. Field trials were conducted in the randomized split block experimental design, in which cereal species m mixtures were main plot and mixture rates were subplots, with 4 replications. Triticale, wheat, barley, oat and annua! ryegrass as grass components and berseem clover were used as legume component. Mixture rates in the study were as folows 75% Cereal + 25% Berseem, 50% Cereal + 50% Berseem and 25% Cereal + 75% Berseem As a result, it was found that, forage yield of the component crops in the mixtures were decreased but total forage yield was increased. The highest forage yield (3640.63 kg/da) was obtained from the mixture 75% oat while pure triticale gave the highest dry matter yield (804.79 kg/da). It was determked that higher crude protein yield could be obtained by including triticale and oat in the mixtures at the rate of 25% compared to tiieir pure stands. Protein yield of mixtures with %75 oat and triticale were higher than corresponding pure stands.