Sınıf öğretmenlerinin örgütsel verimlilik ile örgütsel aidiyet algıları arasındaki ilişki
Relationship between organizational efficiency perceptions and organizational belonging perceptions of class teachers
  1. Tez No: 925284
  2. Yazar: BUKET AÇIKSES FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE VATANSEVER BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırma, sınıf öğretmenlerinin örgütsel verimlilik ve örgütsel aidiyet düzeylerini incelemek ve aynı zamanda sınıf öğretmenlerinin örgütsel verimlilik ve örgütsel aidiyetlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem, okuldaki çalışma yılı ve mesleği isteyerek seçip seçme durumuna göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmelerinin örgütsel verimlilik ile örgütsel aidiyet algıları arasındaki ilişkiyi incelemek için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde görevlerine devam etmekte olan 311 sınıf öğretmeninden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini belirlemek için kolay örnekleme tekniği kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel verimlilik düzeylerini belirlemek için örgütsel verimlilik ölçeği, örgütsel aidiyet düzeylerini belirlemek için ise örgütsel aidiyet algısı ölçeği kullanılmıştır. Mevcut verilerin analizinde demografik özelliklerine göre frekans (n) ve yüzde (%) dağılımları hesaplanmış, örgütsel verimlilik ve örgütsel aidiyet algı düzeylerini belirlemek için betimsel istatistik uygulanmıştır. Verimlilik ölçeğinde veriler normal dağılım göstermediği nonparametrik analiz yöntemlerinden Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Aidiyet ölçeğinde veriler normal dağılım gösterdiği için bağımsız gruplar T-testi uygulanmıştır ve One Way ANOVA testi uygulanmıştır. ANOVA analizinde çıkan farkın kaynağını tespit etmek için LSD çoklu analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda sınıf öğretmenlerinin örgütsel verimlilik algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin verimlilik algıları; cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, okuldaki çalışma yılı, mesleği isteyerek seçip seçmeme değişkeleri bakımından anlamlı bir farklılık göstermez iken, yaş ve eğitim durumu değişkenleri bakımından anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda sınıf öğretmenlerinin örgütsel aidiyet algılarının kurumsal aidiyet alt boyutunda orta düzeyde, katılımsal aidiyet alt boyutunda, bireysel aidiyet alt boyutunda ve genel örgütsel aidiyet boyutunda yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel aidiyet algıları; medeni durum, eğitim durumu değişkeninde de katılımsal aidiyet alt boyutunda ve bireysel aidiyet alt boyutunda, mesleği isteyerek seçip seçmeme değişkeninin kurumsal aidiyet alt boyutunda anlamlı düzeyde farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel aidiyet algıları; cinsiyet, yaş, eğitim durumu kurumsal aidiyet alt boyutunda, mesleki kıdem, okuldaki çalışma yılı ve mesleği isteyerek seçip seçmeme katılımsal ve bireysel aidiyet alt boyutlarında ise anlamlı bir farklılık görülmüştür. Analiz sonucunda örgütsel verimlilik ölçeği ve örgütsel aidiyet ölçeği arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel verimlilik ve bireysel aidiyet arasında ise anlamlı ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the organizational efficiency and organizational belonging levels of classroom teachers and also to determine whether the organizational efficiency and organizational belonging of classroom teachers differ significantly according to gender, age, marital status, educational status, professional seniority, years of work at school and whether they choose the profession willingly. In the research, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used to examine the relationship between organizational efficiency and organizational belonging perceptions of classroom teachers. The study group consists of 311 classroom teachers who are continuing their duties in Avcılar, Esenyurt and Beylikdüzü districts in the spring semester of the 2023-2024 academic year. Easy sampling technique was used to determine the sample of the research. Organizational efficiency scale was used to determine the organizational efficiency levels of classroom teachers, and organizational belonging perception scale was used to determine their organizational belonging levels. In the analysis of the current data, frequency (n) and percentage (%) distributions were calculated according to their demographic characteristics and descriptive statistics were applied to determine the levels of organizational efficiency and organizational belonging perception. Since the data in the productivity scale did not show a normal distribution, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test, which are nonparametric analysis methods, were applied. Since the data in the belonging scale showed a normal distribution, T-test was applied and One Way ANOVA test was applied. LSD multiple analysis was applied to determine the source of the difference in the ANOVA analysis. As a result of the analyzes, it was observed that the organizational efficiency perceptions of classroom teachers were high. Efficiency perceptions of classroom teachers; While there was no significant difference in terms of variables such as gender, marital status, professional seniority, years of work at school, and whether or not to choose the profession voluntarily, it was seen that there was a significant difference in terms of variables such as age and educational status. As a result of the analyzes, it was seen that the organizational belonging perceptions of class teachers were at a moderate level in the institutional belonging sub-dimension, and at a high level in the participatory belonging sub-dimension, individual belonging sub-dimension and general organizational belonging dimension. It was concluded that there was no significant difference in the organizational belonging perceptions of class teachers in the marital status, educational status variable, in the participatory belonging sub-dimension and individual belonging sub-dimension, and in the institutional belonging sub-dimension of the variable of whether or not to choose the profession voluntarily. Class teachers' organizational belonging perceptions; There was a significant difference in the institutional belonging sub-dimension of gender, age, educational status, professional seniority, years of work at school and whether or not to choose the profession voluntarily, and in the participatory and individual belonging sub-dimensions. As a result of the analysis, it was concluded that there was a negative low-level relationship between the organizational efficiency scale and the organizational belonging scale. It was concluded that there is no significant relationship between organizational efficiency and individual belonging. Suggestions were made in line with the results obtained in the research.