Temel inovasyon göstergelerinin teknoloji düzeyine göre ihracat üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine ekonometrik analizler
The impact of basic innovation indicators on exports by technology level: Econometric analyses on Turkey
- Tez No: 925298
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA YAPRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada temel inovasyon göstergelerinin teknoloji düzeyine göre ihracat üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada öncelikle konu ile ilgili kavramsal ve teorik bilgilere daha sonra konu ile ilgili temel uygulamalı çalışmaların incelendiği literatür taramasına yer verilmiştir. Son olarak da değişkenler arasındaki ilişki Türkiye için 1990-2021 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak tanımsal ve ekonometrik analizlerle incelenmiştir. Tanımsal analizler sonucunda inovasyon göstergeleri ve teknoloji düzeyine göre ihracata ilişkin veriler 1990-2005, 2006-2021 dönemleri şeklinde ele alınmıştır. Söz konusu dönemlere ait veriler doğrultusunda temel inovasyon göstergelerinin ve teknoloji düzeyine göre ihracata yönelik olguların istikrarlı bir seyir izlemediği belirlenmiştir. Teknoloji düzeyine göre ihracat değerlerinin bağımlı değişken olarak ele alındığı modelde bağımsız değişken olarak inovasyon göstergeleri olarak kabul edilen Ar-Ge harcamaları, patent başvuru sayıları, bilişim teknolojileri ve toplam faktör verimliliği ele alınmıştır. Yapılan VAR analizi neticesinde hem Model I hem de Model II'de teknoloji ihracatı, Ar-Ge harcamaları, patent sayısı, bilgi teknolojileri ihracatı ve toplam faktör verimliliği gibi değişkenler arasında pozitif ve anlamlı ilişkilerin olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between key innovation indicators and exports based on the level of technology is examined. Fort his purpose, the study initially provides conceptual and theoretical information related to the subject, followed by a review of the literatüre focusing on fundamental practical applications. Finally, the relationship between variables is analyzed using descriptive and econometric analysis with annual data from the period 1990 to 2021 for Turkey. As a result of descriptive analyses, data regarding exports based on innovation indicators and technology level are considered fort he periods 1990-2005 and 2006-2021.It is determined that the fundamental innovation indicators and cases related to exports based on technology level did not exhibit a consistent trend during these periods.In the model where export values based on technology level are taken as the dependent variable, research and development (R&D) expenditures, patent applications, information communication technologies, and total factor productivity are considered as independent variables. As a result of the VAR analysis conducted, it has been determined that there are positive and significant relationships among variables such as technology exports, R&D expenditures, number of patents, information technology exports and total factor productivity in both Model I and Model II.