Total tiroidektomi yapılan hastalarda operasyon sonrası akut hipotiroidizmin ekokardiyografik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of echocardiographic findings of post-operative acute hypothyroidism in patients who underwent total thyroidectomy
  1. Tez No: 925307
  2. Yazar: MEHMET KAZIM ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAFER SABUNCUOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Total Tiroidektomi Sonrası Akut Hipotiroidizmin Ekokardiyografik Bulgular Üzerindeki Etkileri Tiroid hormonları, vücudun metabolik dengesini sağlayan ve birçok organ sisteminde önemli fizyolojik etkileri bulunan hormonlardır. Kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri özellikle miyokard kontraktilitesi, kalp hızı ve vasküler direnç mekanizmaları yoluyla belirgindir. Hipotiroidizm, kardiyak fonksiyonları olumsuz etkileyerek bradikardi, azalmış ejeksiyon fraksiyonu ve artmış vasküler direnç gibi değişikliklere yol açabilir. Total tiroidektomi sonrası gelişen akut hipotiroidizm, bu etkileri daha belirgin hale getirebilir. Bu çalışmada, total tiroidektomi sonrası gelişen akut hipotiroidizmin ekokardiyografik parametreler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Preoperatif ve postoperatif ekokardiyografik ölçümler karşılaştırılarak miyokardiyal fonksiyonlardaki değişimler değerlendirilmiştir. Çalışmamızda IVRT ve IVCT sürelerinde anlamlı bir uzama gözlenmiştir. Bu bulgular, hipotiroidizmin miyokardiyal gevşeme sürecini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Çalışmamızda tiroid boyutu ile EF değişimi arasında negatif bir korelasyon bulunmuş olup, büyük tiroid bezine sahip hastalarda postoperatif kardiyak fonksiyonların daha fazla etkilenebileceği öne sürülmüştür. Sigara kullanımının tiroid fonksiyonları üzerinde belirgin bir etkisi olduğu gözlenmiş ve TSH, T3 ve T4 değişimlerinin sigara içen bireylerde daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Ancak, sigaranın ekokardiyografik parametreler üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, total tiroidektomi sonrası gelişen hipotiroidizmin, özellikle miyokardiyal gevşeme ve diyastolik fonksiyonlar üzerinde erken etkileri olduğu görülmektedir. Bu nedenle, postoperatif dönemde hastaların düzenli olarak ekokardiyografik ve tiroid fonksiyon testleri ile takip edilmesi önerilmektedir. Ayrıca, tiroid fonksiyonları ile kardiyak parametreler arasındaki uzun dönem ilişkilerin belirlenmesi için daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Effects of Acute Hypothyroidism on Echocardiographic Findings After Total Thyroidectomy Thyroid hormones are metabolic regulators that play a crucial role in maintaining systemic balance and have significant physiological effects on multiple organ systems. Their impact on the cardiovascular system is particularly evident through mechanisms affecting myocardial contractility, heart rate, and vascular resistance. Hypothyroidism negatively influences cardiac function, leading to bradycardia, decreased ejection fraction, and increased vascular resistance. Acute hypothyroidism following total thyroidectomy may further exacerbate these effects. This study aimed to evaluate the effects of acute hypothyroidism following total thyroidectomy on echocardiographic parameters. Preoperative and postoperative echocardiographic measurements were compared to assess myocardial function changes. A significant prolongation in isovolumic relaxation time (IVRT) and isovolumic contraction time (IVCT) was observed. These findings suggest that hypothyroidism may impair myocardial relaxation. However, no statistically significant changes were detected in ejection fraction (EF) values. A negative correlation was identified between thyroid size and EF changes, suggesting that patients with larger thyroid glands may experience more pronounced postoperative cardiac function alterations. Additionally, smoking was found to have a significant effect on thyroid function, with greater changes in TSH, T3, and T4 levels observed in smokers. However, smoking had no statistically significant effect on echocardiographic parameters. In conclusion, acute hypothyroidism following total thyroidectomy appears to have early effects, particularly on myocardial relaxation and diastolic function. Regular echocardiographic and thyroid function monitoring is recommended in the postoperative period. Further large-scale studies are needed to better understand the long-term relationships between thyroid function and cardiac parameters.