Karın ağrısıyla acil servise başvuran hastalarda ilk başvuru anında odaklanmış yatakbaşı ultrasonografi ile yapılan triyajla klasik triyajın etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of focused point-of-care ultrasonography triage and classical triage in patients presenting to the emergency department with abdominal pain
  1. Tez No: 925322
  2. Yazar: MEHMET ALPEREN BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP GÖKHAN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, acil servise karın ağrısı şikâyeti ile başvuran hastalarda yapılan klasik triyaj ile klasik triyaja ek olarak yapılan Yatakbaşı Odaklanmış Ultrasonografi (POCUS) uygulamasının tanı, tedavi, acil servis takibi üzerine olan etkisi ve triyaj modelleriyle olan ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu randomize, kontrollü, prospektif çalışma travmatik olmayan karın ağrılı 127'si klasik triyaj ve 135'i ise klasik triyaja ek olarak yapılan POCUS şeklinde hastaların iki gruba ayrıldığı toplamda 262 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirildi. Hangi katılımcının hangi gruba dahil edileceğine bilgisayar destekli randomizasyon tablosu kullanılarak 1:1 oranında yapıldı. Klinik süreçlere araştırmacı tarafından hiçbir şekilde müdahalede bulunulmadı. Bu çalışmada klasik triyaja ek olarak yapılan POCUS uygulamasının birincil sonlanımda, klinik süreçlere (görüntüleme istemi, ilk analjezi verilme süresi, konsültasyon istemi, acil servis kalış süresi ve sonlanımı) olan etkisi, ikincil sonlanımda ise triyaj sistemleri üzerine olan etkisi değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS 21.0 yazılımı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 30 ve %55,7'si kadındı.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate the impact of classical triage and classical triage supplemented with Point-of-Care Ultrasonography (POCUS) on diagnosis, treatment, emergency department management, and their relationship with triage models in patients presenting to the emergency department with abdominal pain. MATERIALS AND METHODS: This randomized, controlled, prospective study included 262 voluntary participants divided into two groups: 127 patients underwent classical triage, and 135 patients underwent classical triage supplemented with POCUS. Participants were assigned to groups in a 1:1 ratio using a computer-assisted randomization table. Researchers did not intervene in clinical processes. The primary outcomes assessed were the effects of POCUS on clinical processes (imaging requests, time to first analgesia administration, consultation requests, length of stay in the emergency department, and outcomes). The secondary outcome was the impact of POCUS on triage systems. Statistical analysis was performed using IBM SPSS 21.0 software. RESULTS: The mean age of participants was 30 years, and 55,7% were female.