Erzurum Müftüsü Abdurrahman Efendi'nin Sefînetü'l-Fetâvâ adlı eserinin fıkhî analizi -Aile Hukuku özelinde-
Fiqh Analysis of the Mufti of Erzurum Abdurrahman Efendi's Sefînetü'l-Fetâvâ - In Family Law
  1. Tez No: 925356
  2. Yazar: OSMAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tezde Abdurrahman Efendi'nin Sefînetü'l-fetâvâ eseri incelenmiş, eserin hacimli olması nedeniyle aile hukuku özelinde fıkhî analizi yapılmaya çalışılmıştır. 21 yaşında Erzurum Müftüsü olan ve bu görevi 20 yıl sürdüren Abdurrahman Efendi, Erzurum kadılığı, Erzurum, Ankara ve birçok yerde valilik yapmıştır. Müftülüğü esnasında vermiş olduğu fetvaları düzenleyip bir araya getirerek Sefînetü'l-Fetâvâ adlı eserini telif etmiştir. Müellif, fetvalarının tamamına Hanefi Mezhebi'nin muteber kitaplarından kaynak göstermiş ve mezhebin görüşleri çerçevesinde hareket etmiştir. Geniş hacmi ve zengin kaynakları ile birlikte, farazi meseleleri değil de dönemin gerçek olaylarını, sosyal, kültürel, hukuki problemlerini farklı yönleriyle ortaya koyması ve çözüm bulması özelliğiyle de değerli bir eserdir. Bu yönüyle eser bilimsel açıdan incelenmeye değer bir niteliğe sahiptir. Erzurum Müftüsü Abdurrahman Efendi'nin mezkûr eseriyle fıkıh/İslam hukuku çalışmalarına önemli katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Abdurrahman Efendi's Sefînetü'l-fetāwā is analyzed, and due to the volume of the work, a fiqh analysis is attempted in the field of family law. At the age of 21, Abdurrahman Efendi became the mufti of Erzurum and held this position for 20 years. He served as the qadi of Erzurum and governor of Erzurum, Ankara and many other places. He compiled the fatwas he had issued during his term as mufti and compiled them together in his book called Sefînetü'l-Fetâvâ. He cited all of his fatwas from the authoritative books of the Hanafi madhhab and acted within the framework of the views of the madhhab. Along with its large volume and rich sources, it is a valuable book with its feature of revealing the real events, social, cultural, legal problems of the period in different aspects and finding solutions, not hypothetical issues. In this respect, the book is worthy of scientific study. We can say that Abdurrahman Efendi, the Mufti of Erzurum, will make important contributions to fiqh/Islamic law studies with his aforementioned work.