Thomas Mann'ın dolandırıcı Felix Krull'un itirafları adlı romanında Pikaresk karakter çözümlemesi ve ironik göndermeler
Picaresque character analysis and ironic allusions in Thomas Man's novel confessions of the Felix Krull
- Tez No: 925359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY KAYĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada "Thomas Mann'ın 'Dolandırıcı Felix Krull'un İtirafları' Adlı Romanındaki Pikaresk Karakter Çözümlemeleri ile İronik Göndermeleri'' ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Eserde geçen pikaresk roman kavramı ve karakter özellikleri romanın genel kurgusu çerçevesinde ele alınarak içerik bağlamında çözümlenmeye çalışılmıştır. Pikaresk roman macera romanı özelliği taşır ve romanın merkezinde serseri ruhlu, sosyal ayrıcalığı olmayan, entrikacı, kurnaz, bir kahraman vardır. Eser, Pikaresk roman ve bu türde ortaya çıkan pikaresk karakterin incelenmesi ve Bildungsroman türü özelliklerini tespit etme kapsamında değerlendirilecektir. Romanda Felix Krull'un maceracı, serseri ruhlu ve toplumdaki yerini arayan bir kahraman olması pikaresk karakter özelliklerini barındırması çalışmayı şekillendiren önemli ipuçlarından biridir. Dolandırıcı Felix Krull'un İtirafları adlı eser pikaresk özellikler bağlamında irdelenirken yazarın edebi kişiliğine de değinilecektir. Bu çalışmada, Alman edebiyatında pikaresk ve oluşum romanlarının önemi üzerinde durularak, karakter çözümlemesi çerçevesinde bir inceleme amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal“Picaresque Character Analyzes and Ironic References in Thomas Mann's Novel 'The Confessions of the Fraudulent Felix Krull'”. The concept of the picaresque novel and the character traits mentioned in the work have been tried to be analyzed in the context of the content by considering the general fiction of the novel. Picaresque novel It has the characteristics of an adventure novel and at the center of the novel there is a vagabond, socially unprivileged, scheming and cunning hero. The work will be evaluated within the scope of examining the Picaresque novel and the picaresque character emerging in this genre and determining the characteristics of the Bildungsroman genre. In the novel, Felix Krull's adventurer, Being a hero with a vagabond spirit and searching for his place in society is one of the important clues that shape the study. While the work called Confessions of the Swindler Felix Krull will be examined in the context of picaresque features, the author's literary personality will also be touched upon. In this study, the importance of picaresque and formation novels in German literature will be emphasized. An examination within the framework of character analysis is aimed.