U15 yaş grubu futbolcularda hamstring yaralanmaları için risk faktörleri; antrenman sonrası algılanan zorluk derecesi, esneklik ve hamstring kuvvetinin rolü
Risk factors for hamstring injuries in u15 age group soccer players; the role of perceived degree of difficulty, flexibility and hamstri̇ng strength after training
- Tez No: 925358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmanın amacı U15 yaş grubu oyuncularında algılanan antrenman yükünün, hamstring kas kuvvetinin, esnekliğin, sporcunun antropometrik ve spora özgü demografisinin hamstring yaralanmaları için risk faktörü olup olamadığının araştırılmasıdır. Çalışmaya 28 U15 fubolcusu dahil edildi. Hamstring kas kuvveti dinamometre ile, hamstring kas kuvveti ve lumbal bölge esnekliği Otur Uzan testiyle, algılanan antrenman yükü Algılanan Zorluk Derecesi Skalasıyla ölçüldü. Katılımcıların %39,3'ünün sakatlık yaşamadığı belirlendi. Sakatlık yaşayan sporcuların en fazla hamstring yaralanması (%25) geçirdiği bulundu. Futbolcuların sezon sonu sağ (p=0,000) ve sol (p=0,000) hamstring kuvveti ve esneklik değerleri (p=0,002) istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdi. Sezon başı sağ ve sol hamstring kas kuvveti ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken (p=0.015), sezon sonunda sağ ve sol hamstring kuvvetleri arasında anlamlı değişim elde edilmedi (p>0.05). Hamstring yaralanması yaşayan ve yaşamayan sporcuların VKİ, yağ oranı (%), yağ oranı (kg), spor yapma süresi, profesyonel maç sayısı, antrenman sayısı, algılanan antrenman yükünün, hamstring kas kuvveti ve esneklik değerlerinin istatistiksel açıdan benzer olduğu görüldü (p>0,05). Futbolcuların antrenman sayısı, spor yapma süresi, profesyonel maç sayısı, yağ oranı (%), yağ oranı (kg) , VKİ algılanan antrenman yükü, hamstring kas kuvveti ve esneklik değerlerinin hamstring yaralanması üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edildi (p>0,05). Sonuç olarak U15 futbolcularında algılanan antrenman yükünün, hamstring kas kuvvetinin, esnekliğin, VKİ değerlerinin, vücut yağ oranlarının, spor yapma süresinin, profesyonel maç sayısının, hamstring yaralanmaları üzerine bir risk faktörü olmadığı görüldü. Gelecekte yapılacak geniş sporcu popülasyonlu çalışmalarda hamstring yaralanmalarına yönelik uzun dönem risk analiz sonuçlarının incelenmesi gerektiği düşünüldü. Ayrıca takım içi iletişimin de değerlendirilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
The study investigated whether perceived training load, hamstring muscle strength, flexibility, and anthropometric and sport-specific athlete demographics are risk factors for hamstring injuries in U15 aged-group players. 28 U15 football players were included in the study. Hamstring muscle strength was measured with a dynamometer, hamstring muscle strength, and lumbar region flexibility were measured with the Sit-Reach test, and perceived training load was measured with the Perceived Exertion Scale. It was determined that 39.3% of the participants did not experience injury. It was found that the most injured athletes had hamstring injuries (25%). The right (p=0.000) and left (p=0.000) hamstring strength and flexibility values (p=0.002) of the football players showed statistically significant increases at the end of the season. While a statistically significant difference was found between the right and left hamstring muscle strength measurements at the beginning of the season (p=0.015), no significant change was obtained between the right and left hamstring strengths at the end of the season (p>0.05). It was observed that the BMI, fat percentage (%), fat percentage (kg), duration of sports practice, number of professional matches, number of training sessions, perceived training load, hamstring muscle strength, and flexibility values of the athletes who had and did not have hamstring injuries were statistically similar (p>0.05). It was determined that the number of training sessions, duration of sports practice, number of professional matches, fat percentage (%), fat percentage (kg), BMI perceived training load, hamstring muscle strength and flexibility values of the football players did not have a statistically significant effect on hamstring injuries (p>0.05). In conclusion, it was observed that perceived training load, hamstring muscle strength, flexibility, BMI values, body fat percentage, duration of sports practice, and number of professional matches were not risk factors for hamstring injuries in U15 football players. It was thought that the long-term risk analysis results for hamstring injuries should be examined in future studies with a large athlete population. It was also suggested that communication within the team should be evaluated.