Fotogrametrik yöntemlerin arkeolojide kullanımı: Erzurum Pulur höyük kazısı örneği
Use of photogrammetric methods in archaeology: Erzurum Pulur mound excavation example
- Tez No: 925361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Teknolojik gelişmeler bilimsel birçok alanda yeni yöntemlerin kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Arkeoloji de bu teknolojik yeniliklerden her geçen gün biraz daha fazla nasiplenen bilim dallarından biridir. Günümüzde Arkeolojik kazılar, kurtarma kazıları, yüzey araştırmaları, kültür varlıklarının tespiti ve envanter kayıtlarının oluşturulması, eser tanımlama, eser bütünleme ve teknik çizim çalışmaları, müzecilik ve restorasyon çalışmaları gibi birçok alanda artık fotogrametrik modelleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntem, gelişen bilgisayar ve İHA teknolojileri ile birlikte artık alanında uzman olmayanlar tarafından bile kullanılmaktadır. Yapmış olduğumuz tez çalışmasında dijital fotogrametrik modelleme yöntemlerinin Arkeoloji de kullanımı hakkında bilgiler verilerek, Erzurum Aziziye İlçesi, Ömertepe Mahallesi, Pulur Höyük'te yürütülen kazı alanında bu yöntem ile elde edilen veriler detaylı olarak ortaya konulmuştur. Yapmış olduğumuz bu çalışma da İHA, standart dijital fotoğraf makinası ve bilgisayar destekli yazılım programları kullanılarak Pulur Höyük ve kazı alanına ait ortofotolar, dem haritaları, teknik çizimleri, kazı açmalarına ait üç boyutlu modellemeler, modelleme sonrası eser bütünleme çalışmaları, in situ durumdaki nesnelerin modellemeleri yapılarak elde edilen verilerin ne şekilde kullanılacağı konusunda örneklerle değerlendirmelerde bulunulmuştur. Böylece daha doğru, düşük maliyetli ve hızlı sonuçlar üreten bir yöntem olan Dijital Fotogrametrik Modelleme Yöntemi'nin Arkeoloji' de kullanımının önemi örneklerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological developments have necessitated the use of new methods in many scientific fields. Archaeology is also one of the branches of science that is benefiting from these technological innovations more and more every day. Nowadays, photogrmateric modeling methods are used in many fields such as archaeological excavations, rescue excavations, surveys, identification of cultures and creation of inventory records, artifact identification, artifact integration and technical drawing studies, museology and restoration studies. This method is now used even by non-specialists in the field with the developing computer and UAV technologies. In our thesis study, information about the use of digital photogrammetric modeling methods in Archaeology was given and the data obtained with this method in the excavation area carried out in Erzurum Aziziye District, Ömertepe Neighborhood, Pulur Mound were presented in detail. In this study, orthophotos, dem maps, technical drawings, three-dimensional modeling of excavation areas, artifact integration studies after modeling, modeling of in situ objects, orthophotos of Pulur Mound and excavation area, dem maps, technical drawings, three-dimensional modeling of excavation trenches, artifact integration studies after modeling, and modeling of in situ objects using UAVs, standard digital cameras and computer-aided software programs were made and evaluations were made with examples on how to use the data obtained. Thus, the importance of the use of Digital Photogrammetric Modeling Method, which is a more accurate, low-cost and fast results producing method, in Archaeology has been demonstrated with examples.