Ahmed Sa'dâvî'nin Eş-Şehru's-Sâlis 'Aşar adlı romanının teknik açıdan incelenmesi
Technical analysis of Ahmed Sa'dâvî's Novel Eş-Şehru's-Sâlis 'Aşar
- Tez No: 925362
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT UYLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İlk Doğu medeniyetlerinin tarih sahnesinde boy göstermeye başladığı Mezopotamya topraklarının kalbinde konumlanan Irak, geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde siyasi ve coğrafi bir niteleme olarak kullanılan Ortadoğu Ülkeleri içerisinde yer alan Irak tarih boyunca çeşitli devletlerin istilasına uğramıştır. Hz. Ömer döneminde İslam topraklarına katılan Irak, 1258 yılında Moğol istilasına maruz kalıncaya kadar Basra, Kûfe ve özellikle Bağdat şehirleriyle bilim ve medeniyetin ilerlediği bir coğrafya olmuştur. Barış içerisinde yaklaşık dört asırlık Osmanlı hakimiyetinde kaldıktan sonra 1920 yılında İngiliz Manda rejiminin himayesine geçmiştir. Mart 2003'te Amerika'nın işgaline kadar çok da barışçıl bir ortamın bulunmadığı Irak, bu dönemde tekrarlanan İngiliz işgaline, mezhep çatışmalarına, Körfez Savaşı'na ve kördüğüme dönen Kürt sorununa tanıklık etmiştir. Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra da sanıldığı gibi demokrasi gelmemiş, Irak özerk bölgelere ayrılarak siyasal bütünlüğünü kaybetmiştir. Çalışmamıza konu olan On Üçüncü Ay adlı romanın yazarı Ahmed Sa'dâvî, Irak'ta doğup büyümüştür. En iyi genç Arap yazarlar arasında gösterilen Sa'dâvî özellikle kurgu alanında uluslararası birçok ödüle layık görülmüştür. Ahmed Sa'dâvî, içerisinde doğup büyüdüğü Irak halkının yarım asırdır tanıklık ettiği otokratik yönetim, savaş, kaos, sefalet ve kültürel değişime şahitlik eden çok yönlü bir yazardır. Şair ve roman yazarlığının yanı sıra gazetecilik, senaristlik ve yönetmenliği de bulunan Ahmed Sa'dâvî, bu çok yönlülüğünün de katkısıyla Irak toplumunu iyi analiz eden ve eserlerine de bu toplumun iz düşümlerini kurgusal dille aktaran bir yazardır. Ahmed Sa'dâvî'nin On Üçüncü Ay adlı romanı Irak halkının 2019 yılında ülke genelinde meydana gelen ayaklanmalar ve gösteriler sonrasında kaleme alınmıştır. Yazar, Irak halkının düşüncelerini, olaylara bakışlarını, kuşak çatışmalarını, jenerasyon farklılıklarını sanal gerçeklikle kurgulayarak aktarmaya çalışmıştır. Çalışmamızın giriş bölümünde tezin amacı, yöntemi, önemi, kapsamı ve kullanılan kaynaklara yer verilmiştir. Birinci bölümde, Irak'a genel bir bakış ve Irak romanı üzerinde durulmuş, ikinci bölümde, Iraklı yazar Ahmed Sa'dâvî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, Ahmed Sa'dâvî'nin, On Üçüncü Ay adlı eseri konu, dil, üslup ve teknik açıdan incelenerek detaylı bir şekilde tahlil edilmiştir. Sonuç bölümünde ise romanda geçen olaylar üzerinden tespitlerde bulunarak çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Located in the heart of Mesopotamia, where the first Eastern civilizations began to appear on the stage of history, Iraq has hosted many civilizations from past to present. Iraq, which is among the Middle Eastern Countries, which is used as a political and geographical qualification today, has been invaded by various states throughout history. Iraq, which joined the Islamic lands during the reign of Hazrat Umar, became a geography where science and civilization progressed with the cities of Basra, Kufa and especially Baghdad until it was subjected to the Mongol invasion in 1258. After remaining under Ottoman rule for nearly four centuries in peace, it came under the protection of the British Mandate regime in 1920. Iraq, which did not have a very peaceful environment until the American invasion in March 2003, witnessed the repeated British occupation, sectarian conflicts, the Gulf War and the Kurdish problem, which turned into a deadlock. After the overthrow of Saddam Hussein, democracy did not come as it was thought, and Iraq was divided into autonomous regions and lost its political integrity. Ahmed Sa'dawi, the author of the novel Thirteenth Month, which is the subject of our study, was born and raised in Iraq. Sa'dawi, who is considered one of the best young Arab writers, has been deemed worthy of many international awards, especially in the field of fiction. Ahmed Sa'dawi is a multifaceted writer who has witnessed the autocratic rule, war, chaos, misery and cultural change that the Iraqi people, in whom he was born and raised, have witnessed for half a century. Ahmed Sa'dawi, who is a journalist, screenwriter and director as well as a poet and novelist, is a writer who analyzes the Iraqi society well with the contribution of this versatility and conveys the projections of this society in fictional language in his works. Ahmed Sa'dawi's novel The Thirteenth Month was written after the uprisings and demonstrations that took place across the country in 2019 by the Iraqi people. The author tried to convey the thoughts of the Iraqi people, their views on events, generational conflicts, and generational differences by fictionalizing them with virtual reality. In the introduction part of our study, the purpose, method, importance, scope and sources used of the thesis are included. In the first part, an overview of Iraq and the Iraqi novel are emphasized, and in the second part, information about the life, literary personality and works of the Iraqi writer Ahmed Sa'dawi is given. In the third part, Ahmed Sa'dawi's work titled The Thirteenth Month is analyzed in detail by examining it in terms of subject, language, style and technique. In the conclusion part, the study was terminated by making determinations on the events in the novel.