Soleus şınav hareketi, direnç egzersizleri ve aerobik tabanlı egzersiz stratejilerinin sedanter yetişkinlerin sağlık parametrelerine etkisi
Effects of soleus push-up movement, resistance exercises and aerobic-based exercise strategies on health parameters of sedentary adults
  1. Tez No: 925378
  2. Yazar: UMUT CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KIZILER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmada, üniversitemiz akademik-idari personeli ve araştırmaya katılım şartlarını sağlayan şehrimizde bulunan bireylere uygulanan farklı egzersiz stratejilerinin sağlık parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmayı toplam 63 gönüllü katılımcı tamamlamıştır. Araştırma ön test-son test modelli bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma grupları farklı gruba ayrılmıştır. Bu gruplardan biri aerobik egzersiz grubu (AG), diğeri kuvvet egzersiz grubu (KG), bir diğeri soleus şınav hareketi grubu (SG) ve son olarak kontrol grubudur (KOG). Araştırmacıların tüm sağlık parametreleri detaylı olarak değerlendirilmiştir. Sağlık parametreleri kapsamında; katılımcıların antropometrik özellikleri, fiziksel performans unsurları, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı alışkanlıkları, fizyolojik parametreleri, psikolojik özellikleri ve bilişsel performansları ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Araştırma grubunu oluşturan aerobik ve kuvvet egzersiz grupları haftada 3 gün ortalama 55-60 dakika devam eden egzersiz programlarına katılmıştır. Egzersiz programlarının uygulama süresi 12 hafta sürmüştür. Egzersiz programlarının tasarlanması sürecinde bireylerin mevcut performans düzeyleri dikkate alınmıştır. Bir diğer egzersiz grubu olarak oluşturduğumuz soleus şınav hareketi grubu ise yine haftanın 3 günü araştırmacı tarafından tasarlanan bireysel yüklenme ilkeleri dikkate alınarak planlanan soleus şınav hareketini kendi iş ya da ev ortamında uygulamıştır. Kontrol grubu ise standart yaşam tarzını devam ettirmiştir. Kontrol grubunun araştırma süresi içerisinde herhangi bir fiziksel aktivite programına katılmasına izin verilmemiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde; yapılan 4x2 karma ölçümlerde ANOVA sonuçlarında grup x ölçüm etkisinde antropometrik ölçümlerde gruplar arasında anlamlı bir fark oluşmadığı ortaya konulmuştur (p > 0.05). Proprioseptif denge parametresinin grup × zaman etkileşimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya konulmuştur (F (3,59) = 4.061, p = 0.01). Grup ve zaman değişkenlerinin birlikte kıyaslandığı Bonferroni testi sonuçlarına göre; AG ve KG'nin ön test, son test puanları açısından proprioseptif denge puanlarındaki artışın anlamlı düzeyde olduğu belirlenmiştir (p < 0.05). Kor kuvveti parametresinin grup × zaman etkileşimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya konulmuştur (F (3,59) = 12.514, p < 0.001). Bonferroni testi sonuçlarına göre; AG ( p < 0.001) ve KG'nin (p = 0.003) kor kuvvet puanlarındaki artışın anlamlı düzeyde olduğu belirlenmiştir. İlaveten, SG'nin ön test, son test puanları açısından kor kuvveti puanlarındaki azalma nedeniyle anlamlı bir farklılık meydana geldiği ortaya konulmuştur (p = 0.03). Fonksiyonel Hareket Taraması (FHT) Toplam parametresinin grup × zaman etkileşimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya konulmuştur (F(3,59) = 2.649, p = 0.05). Bonferroni testi sonuçlarına göre; AG ( p = 0.002) ve KG'nin (p < 0.001) FHT Toplam puanlarındaki artışın anlamlı düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Fibrinojen kan parametresinin grup × zaman etkileşimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya konulmuştur (F(3,59) = 2.807, p = 0.04). Bonferroni testi sonuçlarına göre; KOG ( p = 0.04) ve SG'nin (p = 0.02) ön test, son test puanları açısından fibrinojen kan parametresindeki azalmaların anlamlı düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sağ koldan ölçülen sistolik kan basıncının grup × zaman etkileşimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya konulmuştur (F(3,59) = 2.755, p = 0.05). Bonferroni testi sonuçlarına göre; KOG ( p = 0.02) ön test, son test puanları açısından sistolik kan basıncındaki azalmaların anlamlı düzeyde olduğu belirlenmiştir. Egzersiz programından önce ve sonra grupların EKG parametreleri, depresyon, anksiyete, stres ve genel toplam parametreleri için karma ANOVA testi sonuçlarında; grup × zaman etkileşiminde anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p > 0.05). Go/No-Go testinin Go doğruluk parametresinin grup × zaman etkileşimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (F(3,59) = 3.801, p = 0.01). Bonferroni testi sonuçlarına göre; AG (p < 0.001) ve KG'nin (p = 0.001) ön test, son test puanları açısından Go doğruluk puanlarında anlamlı düzeyde artışlar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effect of different exercise strategies practiced on the health parameters of the academic-administrative staff of our university and individuals in our city who met the conditions for participation in the study. A total of 63 volunteer participants completed the study. The study was designed as a pre-test-post-test modelled research. The research groups were divided into different groups. One of these groups was the aerobic exercise group (AG), another was the strength exercise group (SG), another was the soleus push-up movement group (SG) and finally the control group (CG). All health parameters of the participants were evaluated in detail. Within the scope of health parameters; anthropometric characteristics, physical performance elements, nutritional habits, lifestyle habits, physiological parameters, psychological characteristics and cognitive performance of the participants were measured and evaluated. The aerobic and strength training groups, which constitute the research group, participated in exercise programs 3 days a week for an average of 55-60 minutes. The implementation period of the exercise programs lasted 12 weeks. In the process of designing the exercise programs, the current performance levels of the individuals were taken into consideration. The soleus push-up movement group, which we created as another exercise group, practiced the soleus push-up movement planned by taking into account the individual loading principles designed by the researcher 3 days a week in their work or home environment. The control group continued their standard lifestyle. The control group was not allowed to participate in any physical activity program during the research period. When the research findings were examined, it was revealed that there was no significant difference between the groups in anthropometric measurements in the group × measurement effect in the ANOVA results of 4x2 mixed measurements (p > 0.05). There was a statistically significant difference in the group × time interaction of the proprioceptive balance parameter (F(3,59) = 4.061, p = 0.01). According to the results of Bonferroni test in which group and time variables were compared together, it was determined that the increase in proprioceptive balance scores was significant in terms of pre-test and post-test scores of AG and CG (p < 0.05). There was a statistically significant difference in the group × time interaction of the core strength parameter (F(3,59) = 12.514, p < 0.001). According to the Bonferroni test results, it was determined that the increase in the core strength scores of AG (p < 0.001) and CG (p = 0.003) was significant. In addition, it was revealed that there was a significant difference in the pre-test and post-test scores of SG due to the decrease in core strength scores (p = 0.03). There was a statistically significant difference in the group × time interaction of the Functional Movement Screening (FMS) Total parameter (F(3,59) = 2.649, p = 0.05). According to the Bonferroni test results, it was determined that the increase in the FMS Total scores of AG (p = 0.002) and CG (p < 0.001) was significant. There was a statistically significant difference in the group × time interaction of the fibrinogen blood parameter (F(3,59) = 2.807, p = 0.04). According to the Bonferroni test results, it was determined that the decreases in the fibrinogen blood parameter were significant in terms of pre-test and post-test scores of CG (p = 0.04) and SG (p = 0.02). It was revealed that there was a statistically significant difference in the group × time interaction of systolic blood pressure measured from the right arm (F(3,59) = 2.755, p = 0.05). According to the Bonferroni test results; it was determined that the decreases in systolic blood pressure were significant in terms of pre-test and post-test scores in terms of CG (p = 0.02). In the mixed ANOVA test results for EKG parameters, depression, anxiety, stress and general total parameters of the groups before and after the exercise program; it was determined that there was no significant difference in the group × time interaction (p > 0.05). It was determined that there was a statistically significant difference in the group × time interaction of the Go accuracy parameter of the Go/No-Go test (F(3,59) = 3.801, p = 0.01). According to the Bonferroni test results, it was determined that there were significant increases in the Go accuracy scores of AG (p < 0.001) and SG (p = 0.001) in terms of pre-test and post-test scores.