Espiye ilçesindeki bireylerin ekoturizm algılarının yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ecotourism perceptions of individuals in Espiye district on quality of life
- Tez No: 925379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KIZILKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekoturizm, doğaya karşı bilinçli turistlerin tercih ettiği bir turizm şeklidir. Bu çalışma Espiye ilçesindeki ekoturizm potansiyelini tespit etmek, bireylerin ekoturizme karşı algılarının ne yönde olduğunu belirlemek ve ekoturizmin bireylerin yaşam memnuniyetine etkisini tespit etmek için hazırlanmıştır Çalışmada araştırma sorularına derinlemesine cevap bulabilmek için sosyal bilimlerde oldukça yaygın olarak kullanılan nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sahasında örneklem olarak seçilen 398 kişiye ekoturizm ve yaşam memnuniyeti anketleri uygulanmıştır. 398 kişinin ölçekte vermiş olduğu cevaplar SPSS programında (Pearson korelasyon testi, bağımsız gruplar t testi, Tek yönlü ANOVA testleri) analiz edilmiştir. Böylece yerel halkın ekoturizme karşı algılarının yaşam memnuniyetine etkisinin ne yönde olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgulara göre, Espiye ilçesinde bireylerin ekoturizm faaliyetlerinin yapılabilmesi için uygun bir yer olduğunu düşünmekte ve yaşam memnuniyetlerini arttırabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca Espiye ilçesinde birçok ekoturizm türünün yapıldığı ve alana değer kattığı tespit edilmiştir. Halkın ekoturizme yönelik algılarının demografik özelliklere göre farklılık göstermesine dair hipotezler test edilmiştir. Buna göre bireylerin ekoturizme yönelik algıları cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, meslek grubu ve ikamet süresine göre farklılık gösterirken algı, medeni duruma göre farklılaşmamaktadır. Sonuç olarak Espiye ilçesinde ekoturizm ve yaşam memnuniyeti ilişkisi çeşitli değişkenlerle analiz edilmiş ve tespit edilen eksikliklerin giderilmesine yönelik coğrafi bakış açısı ile önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is a form of tourism preferred by nature-conscious tourists. This study was prepared to determine the ecotourism potential in Espiye district, the perceptions of individuals towards ecotourism, and the effect of ecotourism on the life satisfaction of individuals. In the study, quantitative and qualitative research methods were used in social sciences to find in-depth answers to the research questions. Ecotourism and life satisfaction questionnaires were applied to 398 people selected as a sample in the research area. The answers from 398 people on the scale were analyzed in the SPSS program (Pearson correlation test, independent groups t-test, and One-way ANOVA tests). Thus, findings were obtained on the effect of local people's perceptions of ecotourism on life satisfaction. According to the findings obtained from the analyses, individuals in the Espiye district think it is a suitable place for ecotourism activities and can increase their life satisfaction. In addition, it was determined that many types of ecotourism are practiced in the Espiye district and add value to the area. Hypotheses about people's perceptions of ecotourism according to demographic characteristics were tested. Accordingly, while individuals' perceptions towards ecotourism differ according to gender, age group, education level, income level, occupational group, and length of residence, perception does not differ according to marital status. As a result, the relationship between ecotourism and life satisfaction in the Espiye district was analyzed using various variables, and suggestions were made from a geographical perspective to eliminate the deficiencies identified.