Edmund Husserl'in Kartezyen Meditasyonlar isimli eserinde başka ben'in tesis edilmesi
Constitution of other i in Edmund Husserl's Cartesian Meditations
  1. Tez No: 498165
  2. Yazar: SEÇİM BAYAZİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÜLENT GÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Husserl'in Kartezyen Meditasyonlar'ında öznelerarasılığın nasıl tesis edildiğini incelemeyi hedeflemektedir. Öznelerarasılık ya da başka benlerin tesis edilmesi meselesi, fenomenolojinin bir bilim olarak kendi rüştünü ispat etmesi bakımından önemli olmasının yanında, felsefi olarak kökü Descartes ve öncesine kadar giden temel bir problemdir. Bu noktadan hareketle, Husserl fenomenolojisi içinde, öznelerarasılığıni ilgili metinde nasıl konumlandırıldığı ya da ortaya koyulduğu, ağırlıklı olarak, Beşinci Meditasyon'da ayrıntılı olarak incelenecektir. Bu bağlamda, Solus İpse'den başlayarak, başka benin Eigenheitssphare'de tesis edilmesine, oradan da, benlerin monadolojik bir topluluk içinde kurularak yüksek düzeyde kişiselliklerin oluşması meselesine geçilecektir. Son olarak, öznelerarasılık meselesinin ontolojik ve metafizik içerimleriyle modern yansımaları, Husserl'in işaret ettiği gibi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This work aims to study how intersubjectivity was constituted in Cartesian Meditations. Intersubjectivity or constitution of alter or other egos is fundamental problem in order that phenomenology proves its rationality as a science. Its roots go back to Descartes and Ancient Greek Philosophy. From this point on, how intersubjectivity was positioned or laid out within Husserlian phenomenology, will be studied mostly in the Fifth Meditation in detail. In this context, starting from Solus Ipse, the other self will be established in the Eigenheitssphare, and then the egos will be formed into a monadogical community and a high level of personality will be constituted. Finally, the ontological and metaphysical implications of the subject matter of intersubjectivity and its modern reflections will be examined as Husserl pointed out.