Kronik boyun ağrısında fizik tedavi ile epidural steroid enjeksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of epidural steroid injection with physical therapy in chronic neck pain
- Tez No: 925380
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Boyun ağrısı genellikle iyi seyirli olsa da kronikleşme ve tekrar etme oranları yüksektir. Hastaların %30'unda ağrı kronikleşirken, %14'ünde 6 aydan uzun sürer. Bu durum, boyun ağrısının doğru değerlendirilmesini ve etkili yönetim stratejilerinin önemini vurgular. Erken tedavi kronikleşmeyi engelleyebilir ve tedavi maliyetlerini düşürebilir. Fizik tedavi modaliteleri ile epidural steroid enjeksiyonu (ESE) karşılaştırılarak ağrı, fonksiyon ve özürlülük endeksleri açısından retrospektif değerlendirilmesi amaçlandı. YÖNTEM: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ile Algoloji polikliniğine, kronik (3 aydan uzun süreli) boyun ağrısı ile başvuran ve konvansiyonel grafi ve MR ile servikal spondiloz tanısı almış 66 hasta, rutinde uygulanan tedavilerle değerlendirilmiştir. Bu hastalar, fizik tedavi (FT) (sıcak paket, TENS ve US) ile servikal stabilizasyon egzersizleri veya servikal ESE ile servikal stabilizasyon egzersizleri alarak 6 ay süreyle (tedavi öncesi, 1. ay, 3. ay ve 6. ay) NRS, SF-12 ve boyun özürlülük endeksi ile takip edilmiştir. BULGULAR: FT ve ESE gruplarında NRS, NDI, PCS ve MCS değerlerinde tedavi sonrası ölçümlerde anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir. Epidural steroid enjeksiyonu grubunda tedavi etkisi ilk ayda (t1) daha güçlü iken, fizik tedavi grubu iyilik halini uzun dönemde (t1-t3) daha uzun süre korumuştur. Demografik özellikler (cinsiyet, komorbidite) ise bazı ölçümlerde tedaviye yanıt üzerinde farklılık oluşturmuştur. SONUÇ: Kronik boyun ağrısında fizik tedavi ve algolojik tedavi yöntemlerinin karşılaştırılmasıyla kişiselleştirilmiş tedavi programlarının önemini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, ESE uygulanan grupta erken dönemde hızlı iyileşme görülürken, FT verilen grupta sağlanan iyilik halinin daha uzun vadede sürdürülebildiğini göstermiştir. Bu durum, tedaviye uyumu artıracak ve gerçekçi hedefler sunacak yaklaşımların geliştirilmesi için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: Although neck pain usually has a good prognosis, chronicity and recurrence rates are high. Pain becomes chronic in 30% of patients and lasts longer than 6 months in 14%. This emphasizes the importance of accurate assessment of neck pain and effective management strategies. Early treatment can prevent chronicity and reduce treatment costs. We aimed to retrospectively evaluate physical therapy modalities compared with epidural steroid injection (ESI) in terms of pain, function and disability indices. MATERIALS AND METHODS: Sixty-six patients who presented to the Physical Medicine and Rehabilitation and Algology outpatient clinics of Sakarya University Training and Research Hospital with chronic (more than 3 months) neck pain and were diagnosed with cervical spondylosis by conventional radiography and MRI were evaluated with routine treatments. These patients received physical therapy (PT) (hot pack, TENS and US) and cervical stabilization exercises or cervical stabilization exercises with cervical ESE and were followed up for 6 months (pre-treatment, 1st month, 3rd month and 6th month) with NRS, SF-12 and neck disability index. RESULTS: Significant improvements were observed in NRS, NDI, PCS and MCS values in the FT and ESE groups after treatment. In the epidural steroid injection group, the treatment effect was stronger in the first month (t1), while the physical therapy group maintained well-being longer in the long term (t1-t3). Demographic characteristics (gender, comorbidity) made a difference in response to treatment in some measures. CONCLUSION: The comparison of physical therapy and algological treatment modalities in chronic neck pain reveals the importance of individualized treatment programs. The results showed that while rapid improvement was observed in the early period in the ESE group, the well-being achieved in the FT group could be sustained in the longer term. This provides an important basis for the development of approaches that will increase adherence to treatment and provide realistic goals.